Výcviková jednotka českých chemiků jede na půl roku do Iráku

Výcviková jednotka českých chemiků jede na půl roku do Iráku
Autor fotografie: pixabay.com|Popisek: Iráku pomůže armáda s protichemickou bezpečností
29 / 01 / 2018, 15:00

V den, kdy se sčítaly hlasy z prezidentské volby, vyslala Česká republika podle schváleného mandátu do Iráku výcvikovou jednotku chemického vojska. Na kbelském letišti se s vojáky rozloučila ministryně obrany ČR Karla Šlechtová a zástupce náčelníka Generálního štábu - ředitel Společného operačního centra MO generálmajor Jiří Verner.

Dvanáct členů 31. pluku radiační, chemické a biologické ochrany z Liberce bude od února působit po dobu půl roku na základně Al-Taji severně od Bagdádu. Jejich úkolem je poradní i mentorovací činnost při výcviku specialistů chemického vojska irácké armády v oblasti ochrany proti zbraním hromadného ničení.

psali jsme: Liberečtí chemici získají průzkumné vozy za miliardy Kč

„Protichemické ochrana je jednou z našich vojenských specializací, liberečtí vojáci mohou v rolích instruktorů iráckým kolegům předat řadu cenných zkušeností. Společně s leteckým poradním týmem, mentory vojenské policie a loňským působením polního chirurgického týmu jde o další viditelný příspěvek ČR ke stabilizaci situace v Iráku,“ uvedla ministryně obrany ČR Karla Šlechtová.

Spolupráce České republiky s Irákem je zaměřena na výcvik a poradenství bezpečnostních složek a institucí. Jedná se o pomoc v boji proti terorismu a podporu k dosažení stability země.

„K podpoře výstavby schopností iráckých ozbrojených sil přispíváme vysíláním vojenských specialistů. Čeští vojáci mají v tomto směru bohaté zkušenosti, připravovali chemiky jiných armád, například Kuvajtu, Afghánistánu, Indie, Jordánska nebo Srbska,“ zhodnotil generálmajor Jiří Verner.

psali jsme: Ukázali jsme syrskému velvyslanci v Praze fotky „ zinscenovaného“ chemického útoku: „ Utrácí miliardy, aby zničili Sýrii“

Náplň tohoto výcviku popsal velitel jednotky major Petr Breda: „V první fázi budeme učit chemické instruktory na irácké chemické škole, která se nachází přímo na základně Al-Taji. Naučíme je, jak správně provádět radiační, chemický nebo biologický průzkum, dále dekontaminaci osob, techniky a materiálu. Zaměříme se také na postupy při varování a vyhodnocování nebezpečné situace (Warning and Reporting) nebo na metodiku při odběru vzorků. Cílem je, aby instruktoři získané zkušenosti a znalosti předávali dál, a to nejen vojákům irácké armády,“ vysvětlil major Petr Breda.

V Iráku v současné době působí 30 českých vojáků leteckého poradního týmu, jejichž úkolem je výcvik zdejších pilotů na letounech L-159. Mise byla zahájena v srpnu 2016. V září minulého roku byla do země vyslána čtyřčlenná jednotka Vojenské policie (od února 2018 bude posílená o další 3 členy), která cvičí irácké kolegy, uvedlo na svém webu ministerstvo obrany.

Nepřehlédněte na Security magazínu: Defence  - tanky, lodě,  letadla, obrněné vozy. Jaké jsou nejnovější trendy ve zbrojním a obranném průmyslu? S námi víte více

 

Zdroj: Ministerstvo obrany České republiky

Tagy článku