Džihádisty ve výcvikových táborech na evropském kontinentu trénují, učí zacházení se zbraněmi a chování u výslechu. Tyto znalosti a zkušenosti potřebují pro organizování teroristických útoků doma nebo v zahraničí. Výcvik probíhá tajně, pod rouškou náboženských studií, čtení Koránu.
„Kromě výcvikových základen v Sýrii existují rovněž menší tábory v EU a balkánských zemích. Nacvičení způsobů přežití umožňuje verbířům Islámského státu prověřit tělesnou kondici a cílevědomost těch, kdo si přejí vstoupit do fronty," uvádí se v nejnovější zprávě Europolu. Podle ní disponuje teroristická skupina IS možnostmi zaútočit podle "svého uvážení" po celé Evropě. Džihádisté údajně přizpůsobili svoje plány "místním podmínkám."
Vážné obavy také vzbuzuje situace v Belgii. V tisku se již objevily zprávy o táboru extremistů na severu země, v Ardenských lesích. Zatím se nepotvrdily. Policie tuto informaci prověřuje. Z Belgie se na Blízký Východ vydalo asi 400 „vojínů džihádu" — víc je pouze mezi rodáky z Velké Británie nebo Německa. A vypadá to tak, že na milion obyvatel Belgie připadá 40 extremistů.
Zpráva Europolu věnuje velkou pozornost Balkánu. V dokumentu se uvádí, že tento poloostrov má vážné problémy s bezpečností. Region je opravdovou černou dírou mezi Evropou a Blízkým Východem. Na rozdíl od větší části Evropy mají v balkánských zemích velmi nedokonalé zákony o policii, armáda a policie jsou zkorumpovány, zákony se nedodržují.
V médiích se již nejednou objevily zprávy o ilegálním obchodu s lidmi a lidskými orgány a rovněž o pašování narkotik a zbraní. Právě proto si teroristé volí tento region pro rozmístění výcvikových táborů, nákup zbraní, a pak se vydávají do jiných evropských zemí, aby tam páchali své krvavé zločiny, využívaje toho, že na hranicích neexistuje kontrola. Zdroj: cz.sputniknews.com
Armádní generál v záloze Jiří Šedivý uvedl na konferenci o Aktivních zálohách AČR: „Odmítání bezpečnostních rizik (v souvislosti s uprchlickou krizí, pozn. redakce) je totální selhání unijních politiků….Tisíce džihádistů se přesunují do Evropy a přenesou-li boj ze Středního východu do Evropy, žádná policie nás neochrání, potom by musela nastoupit armáda.“
A poukázal na podceňovanou nebo málo zmiňovanou bezpečnostní situaci na jihu Evropy, konkrétně na Balkáně „V roce 1996 jsme řešili problém s wahhábisty na území Bosny a Hercegoviny. Je známo, že islámský stát má svoje základny právě na tomto území,“ a upozornil na skutečnost, že kalašnikovy, které byly použity teroristy při pařížských útocích, byly s největší pravděpodobností vyrobeny právě v bývalé Jugoslávii. A možnost volného pohybu osob maximálně usnadňuje převoz zbraní v rámci celého Schengenu.