Výcvikové tábory IS v Evropě? Na Balkáně i v Ardenách

Výcvikové tábory IS v Evropě? Na Balkáně i v Ardenách
29 / 01 / 2016, 09:15

Džihádisty ve výcvikových táborech na evropském kontinentu trénují, učí zacházení se zbraněmi a chování u výslechu. Tyto znalosti a zkušenosti potřebují pro organizování teroristických útoků doma nebo v zahraničí. Výcvik probíhá tajně, pod rouškou náboženských studií, čtení Koránu.

„Kromě výcvikových základen v Sýrii existují rovněž menší tábory v EU a balkánských zemích. Nacvičení způsobů přežití umožňuje verbířům Islámského státu prověřit tělesnou kondici a cílevědomost těch, kdo si přejí vstoupit do fronty," uvádí se v nejnovější zprávě Europolu. Podle ní disponuje teroristická skupina IS možnostmi zaútočit podle "svého uvážení" po celé Evropě. Džihádisté údajně přizpůsobili svoje plány "místním podmínkám."

Vážné obavy také vzbuzuje situace v Belgii. V tisku se již objevily zprávy o táboru extremistů na severu země, v Ardenských lesích. Zatím se nepotvrdily. Policie tuto informaci prověřuje. Z Belgie se na Blízký Východ vydalo asi 400 „vojínů džihádu" — víc je pouze mezi rodáky z Velké Británie nebo Německa. A vypadá to tak, že na milion obyvatel Belgie připadá 40 extremistů.

Zpráva Europolu věnuje velkou pozornost Balkánu. V dokumentu se uvádí, že tento poloostrov má vážné problémy s bezpečností. Region je opravdovou černou dírou mezi Evropou a Blízkým Východem. Na rozdíl od větší části Evropy mají v balkánských zemích velmi nedokonalé zákony o policii, armáda a policie jsou zkorumpovány, zákony se nedodržují.

V médiích se již nejednou objevily zprávy o ilegálním obchodu s lidmi a lidskými orgány a rovněž o pašování narkotik a zbraní. Právě proto si teroristé volí tento region pro rozmístění výcvikových táborů, nákup zbraní, a pak se vydávají do jiných evropských zemí, aby tam páchali své krvavé zločiny, využívaje toho, že na hranicích neexistuje kontrola. Zdroj: cz.sputniknews.com

Armádní generál v záloze Jiří Šedivý uvedl na konferenci o Aktivních zálohách AČR: „Odmítání bezpečnostních rizik (v souvislosti s uprchlickou krizí, pozn. redakce) je totální selhání unijních politiků….Tisíce džihádistů se přesunují do Evropy a přenesou-li boj ze Středního východu do Evropy, žádná policie nás neochrání, potom by musela nastoupit armáda.“

A poukázal na podceňovanou nebo málo zmiňovanou bezpečnostní situaci na jihu Evropy, konkrétně na Balkáně „V roce 1996 jsme řešili problém s wahhábisty na území Bosny a Hercegoviny. Je známo, že islámský stát má svoje základny právě na tomto území,“ a upozornil na skutečnost, že kalašnikovy, které byly použity teroristy při pařížských útocích, byly s největší pravděpodobností vyrobeny právě v bývalé Jugoslávii. A možnost volného pohybu osob maximálně usnadňuje převoz zbraní v rámci celého Schengenu.

 

Tagy článku

SECURITY magazín je ve své tištěné podobě první a jediný český odborný časopis o komerční bezpečnosti a vychází od roku 1994. SECURITY magazín se orientuje především na profesionály v přímém výkonu služby v soukromých bezpečnostních agenturách a ve firmách, které poskytují technické bezpečnostní služby. Je určen také manažerům, kteří uvedené služby prodávají a řídí a bezpečnostním specialistům, kteří bezpečnostní služby nakupují v soukromém i státním sektoru. Zkušenosti a informace v SECURITY magazínu jsou ale určeny i laické veřejnosti, potenciálním zákazníkům, kteří o bezpečnosti velmi často mluví a ne vždy jí rozumí nebo chápou její specifika. SECURITY magazín chce tradiční spoluprací s akademickým prostředím a experty v oboru dokázat, že komerční bezpečnost je multioborová disciplína, úzce propojená požadavky norem a předpisů a je v mnoha ohledech založena na moderních vyspělých technologiích, které mohou instalovat a provozovat pouze vzdělaní specialisté.