Vydrží Francie tlak Ruska na dodání válečných lodí Mistral?

Vydrží Francie tlak Ruska na dodání válečných lodí Mistral?
Autor fotografie: Wikipedie, CC BY-SA 2.0|Popisek: Loď třídy Mistral
16 / 02 / 2015, 21:45

16. 2. 2015 / Bývalý francouzský ministr zahraničí Roland Dumas vyzval úřady, aby dodaly nosiče vrtulníků Mistral do Ruska na základě stávající smlouvy. Podle něj jsou protiruské sankce uložené jeho zemí hrubou chybou. Současní politici v čele s prezidentem Francoisem Hollandem jsou odhodláni dodávku lodí blokovat, dokud Rusko nepřestane zasahovat do ukrajinské krize. Rusko hrozí soudní pří a vysokými sankcemi.

Bývalý francouzský ministr zahraničí Roland Dumas v živém vysílání rádia RMC uvedl, že Francie musí dodat válečné lodě Mistral do Ruska a odsoudil sankce, které na Rusko jeho země uvalila.

Roland Dumas je právník a francouzský socialistický politik, který byl ministrem zahraničních věcí za vlády prezidenta Françoise Mitterranda v letech 1984-1986 a 1988-1993. Současný francouzský ministr obrany Jean-Yves Le Drian řekl stejné rozhlasové stanici RMC, že otázka dodání lodí Mistral do Ruska není na pořadu dne. V lednu ministr obrany uvedl, že naprosté respektování příměří na Ukrajině bylo podmínkou pro splnění smluvních závazků mezi oběma zeměmi.

Francouzský prezident Francois Hollande po setkání v Minsku minulý týden řekl, že neexistují žádné podmínky pro dodávání válečných lodí do Ruska, dokud nebude nová dohoda o vypořádání ukrajinské krize.

V roce 2011, ruský státní vývozce zbraní Rosoboronexport a francouzská loděnice DCNS schválila dohodu za 1, 5 miliardu dolarů na dodávku dvou nosičů vrtulníků Mistral do Ruska. Paříž měla dodat první loď v listopadu loňského roku, ale dodávka byla zastavena. Prezident Hollande řekl, že zásilka byla pozastavena kvůli ruskému zapojení do ukrajinské krize.

Rusko nyní očekává, že Francie buď válečné lodě dodá, nebo vrátí peníze. Ruský ministr obrany Sergej Šojgu v lednu oznámil, že Moskva půjde s Francií do soudního sporu do šesti měsíců od plánovaného dodání první lodě.

Podle ruských odborníků by Paříž mohla čelit sankcím až ve výši 10 miliard amerických dolarů, pokud nesplní své smluvní závazky na objednávky Mistralu.

Zdroj: sputniknews.com

Titulní obrázek
Tonnerre mg 5896“ od Rama – Vlastní dílo. Licencováno pod CC BY-SA 2.0 fr via Wikimedia Commons

Psali jsme také:

Indie si nekoupí stíhačky Rafale od Francie! Ruský SU-30 náhradou?

Ruské námořnictvo si pojistilo přístaviště v Nikaragui. Kousek od USA

Rusko opravuje svá jaderná monstra

 

Tagy článku