Vyhlásí NATO válku islámskému státu? Čeká se na rozhodnutí Francie

Vyhlásí NATO válku islámskému státu? Čeká se na rozhodnutí Francie
16 / 11 / 2015, 18:30

Schyluje se k válce mezi NATO a islámským státem? Požádá Francie o aktivace článku 5 Washingtonské smlouvy o kolektivní obraně?

Francouzský prezident François Hollande označil páteční teroristické útoky v Paříži, při kterých zemřelo více než 129 lidí, za válečný akt. K uctění obětí vyhlásil třídenní smutek a rovněž zvýšil bezpečnostní opatření na nejvyšší stupeň. Při pondělním projevu řekl, že chce, aby v zemi byl prodloužen výjimečný stav na tři měsíce.

Současně žádá zákonodárce o změnu ústavy, která by „pomáhala bojovat proti terorismu” - potom by země neměla vpouštět osoby, které jsou podezřelé z terorismu a teroristům by mohlo být odebráno občanství. Pokud by se nacházeli v zahraničí, byl by jim znemožněn návrat do Francie. Země navyšuje počet policistů o 5000 a následující čtyři roky neprovede žádné škrty v armádě. 

Vzhledem k tomu, že Holland doslova uvedl, že jeho země je ve "válečném stavu" a islámský stát má všechny znaky, které definují tento útvar, potom je pravděpodobné, že by mohl být aplikován článek 5 Severoatlantické smlouvy. Podle velvyslance ČR při NATO Jiřího Šedivého je současná situace srovnatelná s děním kolem teroristických útoků 11. září 2001, což byl zatím jediný okamžik, kdy se tento článek aktivoval. Zřejmě jediné, co tomu brání, je skutečnost, že Francie doposud nepožádala o svolání mimořádného zasedání rady.

„Z hlediska Francie zřejmě aliance není momentálně v první linii odpovědi na teroristické útoky. Nicméně v nějakém dalším sledu uvažování a činnosti k potření militantního islamismu nelze vyloučit zapojení Severoatlantické aliance,“ dodal Šedivý.

Se stejnou myšlenkou přišel americký senátor Marco Rubio, který navrhl,  aby byl po pátečních teroristických útocích v Paříži uplatněn tento článek, ve kterém je uvedeno, "že ozbrojený útok proti jedné nebo více členským zemím v Evropě nebo Severní Americe bude považován za útok proti všem." (Zdroj: natoaktual.cz)

„Útok na jednoho z našich aliančních spojenců je jasný válečný čin. Proto bychom měli uplatnit článek 5 Severoatlantické smlouvy a spojit síly, abychom se postavili této výzvě,“ prohlásil Rubio, republikánský kandidát na post amerického prezidenta.

„Myslím si, že to rozhodně stojí za zvážení. Pokud je to to, co si Francouzi – naši dlouholetí, silní a loajální spojenci – přejí, pak bychom to měli určitě zvážit. Musíme jim ukázat naši plnou podporu a solidaritu,“ uvedl Jeb Bush, další republikánský kandidát na post prezidenta. Zdroj: The Washington Post (USA)

Podle bývalého velitele spojeneckých sil NATO v Evropě Jamese Stavridise by aliance mohla tento článek skutečně aplikovat. Zdroj: rozhlas.cz

„Nejsem si vědom zásadních výhrad mezi členskými státy NATO, ale určitě se o tom povede živá debata. V případě i tak kontroverzní operace, jako bylo nasazení v Libyi, s ním nakonec souhlasilo všech 28 členů. Jsem si jistý, že když Francie o aktivaci článku 5 požádá, aliance jí vyhoví,“ řekl Stavridis britské BBC.

 

Tagy článku

SECURITY magazín je ve své tištěné podobě první a jediný český odborný časopis o komerční bezpečnosti a vychází od roku 1994. SECURITY magazín se orientuje především na profesionály v přímém výkonu služby v soukromých bezpečnostních agenturách a ve firmách, které poskytují technické bezpečnostní služby. Je určen také manažerům, kteří uvedené služby prodávají a řídí a bezpečnostním specialistům, kteří bezpečnostní služby nakupují v soukromém i státním sektoru. Zkušenosti a informace v SECURITY magazínu jsou ale určeny i laické veřejnosti, potenciálním zákazníkům, kteří o bezpečnosti velmi často mluví a ne vždy jí rozumí nebo chápou její specifika. SECURITY magazín chce tradiční spoluprací s akademickým prostředím a experty v oboru dokázat, že komerční bezpečnost je multioborová disciplína, úzce propojená požadavky norem a předpisů a je v mnoha ohledech založena na moderních vyspělých technologiích, které mohou instalovat a provozovat pouze vzdělaní specialisté.