Výjimečný stav ve Francii porušuje Evropskou konvenci o lidských právech

Výjimečný stav ve Francii porušuje Evropskou konvenci o lidských právech
Popisek: Ilustrační foto
28 / 11 / 2015, 09:00

Většina Francouzů je ochotna omezit své osobní svobody výměnou za bezpečnost.

Paříž/Štrasburk 27. listopadu (ČTK) - Francie informovala Radu Evropy (RE), že po dobu nynějšího výjimečného stavu, který byl v zemi vyhlášen po pařížských atentátech, bude porušovat Evropskou konvenci o lidských právech. Uvedla to dnes agentura AFP. Výjimečný stav nařízený po teroristických útocích z 13. listopadu má platit do konce února 2016.

V dopise z 24. listopadu Francie sděluje vedení RE ve Štrasburku, že využívá článku 15 uvedené konvence, který umožňuje její porušování v mimořádných situacích. Dopis má podle AFP ochránit Francii před případným odsouzením u Evropského soudu pro lidská práva při RE.

Muslimský imám v Londýně: "Je jasné, že využili pařížských incidentů proti nám. Podívejte se, co je všude za hysterii: "Ztratíme Francie, Paříž je pryč, Evropa je ztracena." Oni uzavírají hranice a staví zdi ... Co se to děje ?!"

Výjimečný stav dává francouzské policii nové pravomoci. Bezpečnostní síly například nemusejí mít k domácím prohlídkám či elektronickému sledování osob povolení soudu, které za normálních okolností potřebují.

Generální tajemník RE Thorbjorn Jagland zdůraznil, že Evropská konvence o lidských právech, která garantuje osobní svobody, ve svých základních bodech pro Francii stále platí.

Podle nejnovějších průzkumů je většina Francouzů na pozadí přetrvávající teroristické hrozby ochotna omezit své osobní svobody výměnou za bezpečnost.

Podobné dočasné výjimky umožňující porušování konvence o lidských právech v minulosti měly i další členské země RE, například Turecko v roce 1990, Gruzie v roce 2006 či Arménie v roce 2008.

Tagy článku