Ukrajinci, kteří chtějí v Česku pracovat, musí stále platit mafii, třebaže se loni psalo, že systém VisaPoint pro přidělování zaměstnaneckých víz Ukrajincům, ze kterého se stal symbol kupčení, skončil.
Dlouhodobé vízum s pracovním povolením pro Česko mohou nově Ukrajinci vyřídit jen přes speciální režimy prosazené loni českými průmyslníky. Letos přes ně má přijít přes deset tisíc ukrajinských pracovníků. Tomu však odporuje svědectví mladé Ukrajinky Zorky, se kterou Security Magazín hovořil.
„Zaplať dva tisíce eur, nebo se do Česka nedostaneš. Právě takovou větu slýchají Ukrajinci, kteří chtějí v České republice pracovat,” uvedla mladá Ukrajinka s tím, že v Česku je již potřetí, a to na tříměsíční turistické vízum.
psali jsme: Ostuda konzulátu ČR v Hanoji: Omdlení a Infarkt zabírá, jinak vízum nedostanete
Na Ukrajině vystudovala práva, v tuzemsku, kde jí však diplom neuznají, uklízí. „Můj plat v advokátní kanceláři byl na Ukrajině v přepočtu šest tisíc korun, tady si vydělám třikrát víc,” dodala s tím, že uklízí jednak v areálu plaveckého bazénu a potom také po domácnostech. "Vysokoškolský titul mi uznají pouze v Rusku a Bělorusku, a tam nechci."
Poptávka po ukrajinské pracovní síle ze strany českých podnikatelů současně strmě stoupá. Aby mohli Ukrajinci o vízum zažádat, museli se ještě nedávno nejprve zaregistrovat v elektronickém systému českého resortu ministerstva zahraničí — VisaPointu. Ten přiděloval uchazečům o vízum termíny na ambasádě v Kyjevě či Lvově. Tato schůzka je ve vyřizování pracovního povolení (zaměstnanecké karty) naprosto klíčová.
Jenže VisaPoint dlouhodobě nefungoval. Termíny byly měsíce dopředu zablokované. Naopak fungovali prostředníci. Takže desítky tisíc Ukrajinců v posledních letech na volný termín čekaly marně a ke schůzce na ambasádě se dostaly jen tehdy, když prostředníkům zaplatily.
Zkušenosti potvrzovala i Bezpečnostní informační služba. Podle jejích dřívějších zpráv napadli český elektronický systém na udělování víz hackeři. To mělo za následek, že řádně si zaregistrovat termín prakticky nešlo. Tedy pokud dotyčný Ukrajinec nezaplatil výpalné.
Nato byl systém zrušen. „Jenže chcete-li si coby Ukrajinec sjednat schůzku na konzulátu kvůli vízu, musíte i dnes zaplatit výpalné,“ potvrzuje Zorka. Částky jsou podle ní od 900 do 2 000 tisíc eur. „Nemám na to, proto jsem u vás jen na turistické vízum,“ dodala s tím, že nyní se vrací domů. „Plánuji opět přijet v srpnu, jelikož v Čechách pracuje i můj přítel – také Ukrajinec a právník. Dělá na stavbě."
psali jsme: Falešná americká ambasáda v Ghaně byla uzavřena. Deset let ilegálně vydávala víza
Podle ministerstva zahraničí je z hlediska českého práva takový nešvar, který Zorka popisuje, nenapadnutelný: prostředník poskytuje službu, kterou Ukrajinci chtějí, a poskytuje ji za branami ambasády. Česka se to tudíž netýká. Výsledkem je, že českému průmyslu chybí podle poslední analýzy Asociace exportérů až sto čtyřicet tisíc dělníků. Ze strany českých podnikatelů pak strmě stoupá poptávka po levnější ukrajinské pracovní síle.
A Ukrajinci k nám proudí bizarně z Polska, které pracovní víza vyřídí často i během jednoho týdne. Byť oficiální statistiky neexistují, podle českých podnikatelů jde až o tisícovky cizinců.
„Česká republika je zemí s nejnižší nezaměstnaností v celé Evropské unii. Zároveň se v tuto chvíli zaměstnavatelům nedaří naplnit už více než 200 tisíc volných pracovních míst. Dovoz zahraniční pracovní síly je tak v tuhle chvílí tím jediným rychlým řešením, které může české ekonomice pomoci,“ míní přitom viceprezident Svazu průmyslu a dopravy Radek Špicar.
Nepřehlédněte na Security magazínu: Defence - tanky, lodě, letadla, obrněné vozy. Jaké jsou nejnovější trendy ve zbrojním a obranném průmyslu? S námi víte více
Tagy