Vyřeší kontroverzní směrnici EU o kontrole zbraní vznik domobran?

Vyřeší kontroverzní směrnici EU o kontrole zbraní vznik domobran?
Autor fotografie: Pixabay|Popisek: Ilustrační obrázek
08 / 02 / 2017, 17:00

Výbor pro bezpečnost dnes projednával i kontroverzní směrnici EU, která má omezit držení zbraní. Milena Bačkovská z ministerstva vnitra na jednání přiblížila, jak směrnici obejít. Snaha EU zpřísnit držení zbraní by stála Českou republiku miliardy.

Samotná směrnice je podle Bačkovské podivně formulovaná a je v ní mnoho výjimek, na které se směrnice nevztahuje, jako například ochrana ropných plošin, nebo tzv. „rezervistické systémy“, tedy jakési domobrany. Byl by to systém pro lidi, co nejsou v aktivních zálohách, legální držitelé zbraní by se mohli zapojit do rezervistického systému a nemuseli by vracet legálně držené zbraně.

Směrnice bude publikována v dubnu, pak poplyne 15 měsíců implementační lhůta, kdy je možné podat žalobu, kterou podle Bačkovské už ministerstvo vnitra řeší.

Největší dopad bude mít směrnice na poloautomatické zbraně, jako je například předělávka samopalu vz. 58. Na vzduchovky, luky a samostříly, air-soft zbraně se směrnice nevztahuje

Poslanec Zahradníček (KSČM) se zástupců MV ptal, zda se plánuje akce na vracení nelegálně držených zbraní. Podle Bačkovské se ale MV bojí podobnou akci za dané situace vyhlásit, protože střelecká komunita je přecitlivělá, a bude na podobnou akci reagovat ve smyslu, že se jedná o další vládní stahování zbraní.

Na dotaz poslance Chalupy, kolik by celá legrace v případě plné implementace směrnice stála, odpověděla zástupkyně MV, že podle loni vypracované analýzy by náklady šly do výše miliard.

Poslanec Bronislav Schwarz se ke směrnici vyjádřil zcela jasně: "Musel bych být hodně sprostý, abych vyjádřil svůj názor na tuhle směrnici."

Předseda výboru Roman Váňa (ČSSD) na nové směrnici také nic pozitivního nevidí. Podle EU má tato směrnice zabránit teroristickým útokům, ale jak předseda výboru poznamenal, s legálně drženou zbraní bylo provedeno promile teroristických útoků. Směrnice na boj s terorismem míří zcela mimo terč a chybí zde zdravý pohled na věc. Váňa rovněž upozornil na zvláštní chování Evropské unie, která příslušnou směrnici zabalila do balíčku s mnoha jinými, a celý komplet zaslala do České republiky před Vánoci 2015.

Zeptali jsme se poslance PSP ČR Bohuslava Chalupy (ANO 2011)

Jak bude ČR postupovat, pokud dojde ke schválení normy a budou vyčerpány všechny opravné prostředky?

Zcela upřímně - je to problém. Musím konstatovat, že jsme se mnohem více soustředili na to, abychom zabránili přijetí předmětné kontroverzní Evropské směrnice. Veškeré naše úsilí bylo směřováno k tomu, abychom zabránili její implementaci do našeho právního systému. Opomněli jsme možnost, že souboj s Bruselskou mašinérií můžeme nakonec prohrát a směrnici budeme muset plně respektovat. Uvědomil jsem si, že diskuse k této „variantě B“ vlastně ještě nebyla dostatečně vedena.

Je Policie ČR kapacitně připravená zvýšit kontrolní činnost odevzdaných zbraní a má kapacitu na jejich skladování? Jaký bude postup v případě, že legální majitel nesplní podmínky pro skladování zbraně?

Teoreticky je na to Policie ČR, pokud jde o personální kapacitu, připravena, má cca 40 000 příslušníků, což je na počet obyvatel skutečně vysoké číslo. Jak je na tom ale prakticky, to skutečně nejsem schopen ani odhadnout. Když si vzpomenu, jaký „povyk“ se strhnul kolem kontroly držení zbraní v našich podmínkách, kdy byly vedeny značně vyhrocené diskuse o tom, zda má Policie ČR, v případě oprávněných pochybností, právo vstoupit do bytu vlastníka zbraně, pak se domnívám, že ani po právní, ani po exekutivní stránce aplikace směrnice vyřešena není. Víme také, jaké postoje měli obhájci práva na soukromí, čímž se jich nechci v žádném případě nijak dotknout, v obdobném případě kontroly závadového lokálního vytápění.

Shrnuto - na téma, co vše bude v našem prostředí obnášet naplnění Evropské směrnice o zbraních, v aktuálně navržené podobě, nebyla v parlamentu doposud vedena diskuse. Je nejvyšší čas se Ministerstva vnitra (policie) ptát na to, jak se případně vyrovná s faktem, že právní boj ohledně směrnice o zbraních v Bruselu opravdu prohrajeme.

Tagy článku