Vyschlo druhé největší jezero v Bolívii

Vyschlo druhé největší jezero v Bolívii
Autor fotografie: Anthony Tong Lee CC BY-ND 2.0|Popisek: Vyschlé prehistorické jezero
31 / 12 / 2015, 08:00

Náhorní plošina Altiplano v Bolívii je obrovskou solnou plání, před desítkami tisíc let tu bylo obrovské jezero Minchin. To vyschlo a zůstalo zde jezero Poopó. Tedy až donedávna.

Před 40 tisíci lety byl prostor solné pláně součástí obrovského prehistorického jezera Minchin. Když toto jezero vyschlo, zůstala po něm dvě jezera – Poopó a Uru Uru a dvě solné pláně – Salar de Coipasa a Salar de Uyuni. Poopó leží v nadmořské výšce 3690 metrů.

Jezero Poopó v roce 1991

Do jezera Poopó ústí řeka Desaguadero, která je odtokem jezera Titicaca, podle množství srážek kolísala výška vodní hladiny jezera od asi 3 metrů do 20. Jezero je na této řece závislé z 92%. Obvyklá plocha hladiny je okolo 1 000 kilometrů čtverečních, ale například v roce 1986 dosáhlo jezero rekordní velikosti asi 3 500 kilometrů čtverečních.

Nyní již ale dlouho nepršelo a v půlce prosince jezero zcela vyschlo. 17. prosince 2015 hlásily úřady, že 99,99% vody je pryč. Zahynuly miliony ryb, vymírají plameňáci a další zástupci fauny zcela závislí na ekosystému jezera.

Místní rybáři se musí stěhovat pryč, bolívijská vláda již vyhlásila místo za oblast katastrofy.

Aymara Girl

Zdroj: The Telegraph, Wikipedie

 

Tagy článku