Vyschlo druhé největší jezero v Bolívii

Vyschlo druhé největší jezero v Bolívii
Autor fotografie: Anthony Tong Lee CC BY-ND 2.0|Popisek: Vyschlé prehistorické jezero
31 / 12 / 2015, 08:00

Náhorní plošina Altiplano v Bolívii je obrovskou solnou plání, před desítkami tisíc let tu bylo obrovské jezero Minchin. To vyschlo a zůstalo zde jezero Poopó. Tedy až donedávna.

Před 40 tisíci lety byl prostor solné pláně součástí obrovského prehistorického jezera Minchin. Když toto jezero vyschlo, zůstala po něm dvě jezera – Poopó a Uru Uru a dvě solné pláně – Salar de Coipasa a Salar de Uyuni. Poopó leží v nadmořské výšce 3690 metrů.

Jezero Poopó v roce 1991

Do jezera Poopó ústí řeka Desaguadero, která je odtokem jezera Titicaca, podle množství srážek kolísala výška vodní hladiny jezera od asi 3 metrů do 20. Jezero je na této řece závislé z 92%. Obvyklá plocha hladiny je okolo 1 000 kilometrů čtverečních, ale například v roce 1986 dosáhlo jezero rekordní velikosti asi 3 500 kilometrů čtverečních.

Nyní již ale dlouho nepršelo a v půlce prosince jezero zcela vyschlo. 17. prosince 2015 hlásily úřady, že 99,99% vody je pryč. Zahynuly miliony ryb, vymírají plameňáci a další zástupci fauny zcela závislí na ekosystému jezera.

Místní rybáři se musí stěhovat pryč, bolívijská vláda již vyhlásila místo za oblast katastrofy.

Aymara Girl

Zdroj: The Telegraph, Wikipedie

 

Tagy článku

SECURITY magazín je ve své tištěné podobě první a jediný český odborný časopis o komerční bezpečnosti a vychází od roku 1994. SECURITY magazín se orientuje především na profesionály v přímém výkonu služby v soukromých bezpečnostních agenturách a ve firmách, které poskytují technické bezpečnostní služby. Je určen také manažerům, kteří uvedené služby prodávají a řídí a bezpečnostním specialistům, kteří bezpečnostní služby nakupují v soukromém i státním sektoru. Zkušenosti a informace v SECURITY magazínu jsou ale určeny i laické veřejnosti, potenciálním zákazníkům, kteří o bezpečnosti velmi často mluví a ne vždy jí rozumí nebo chápou její specifika. SECURITY magazín chce tradiční spoluprací s akademickým prostředím a experty v oboru dokázat, že komerční bezpečnost je multioborová disciplína, úzce propojená požadavky norem a předpisů a je v mnoha ohledech založena na moderních vyspělých technologiích, které mohou instalovat a provozovat pouze vzdělaní specialisté.