Vražda Němcova: Fraška na pokračování

Vražda Němcova: Fraška na pokračování
Autor fotografie: „People came to the side of Boris Nemtsov's murder (2015-02-28; 44)“ od Krassotkin – Vlastní dílo. Licencováno pod CC0 via Wikimedia Commons|Popisek: Lidé nosí květiny k místu, kde byl zavražděn Němcov, (28. února 2015, Moskva)
30 / 12 / 2015, 08:45

Moskva (ČTK) - Za objednavatele a organizátora vraždy ruského opozičního politika Borise Němcova dnes tamní vyšetřovatelé označili bývalého důstojníka čečenského praporu Sever Ruslana Muchudinova, po kterém vyhlásili mezinárodní pátrání.

Advokát pozůstalých ale označil tento krok za manévr, který má odvést pozornost od skutečných viníků z nejbližšího okolí čečenského vládce Ramzana Kadyrova.

"Vůči Ruslanu Muchudinovovi, který je objednavatelem a organizátorem zločinu... jakož i vůči dalším nezjištěným osobám plánujeme vést oddělené vyšetřování," řekl mluvčí vyšetřovatelů Vladimir Markin.

Dalšími podezřelými z nájemné vraždy Němcova jsou Zaur Dadajev, Anzor a Šadid Gubaševovi, Temirlan Eskerchanov a Chamzat Bachajev. Proti čtyřem z nich - včetně Dadajeva, který střílel - vyšetřovatelé dnes vznesli definitivní obvinění. Páté obvinění má brzy následovat.

Stíhání dalšího podezřelého, Beslana Šavanova, bylo v listopadu ukončeno, protože se při zatýkání v čečenské metropoli Grozném vyhodil do povětří.

Vyšetřování má podle Markina skončit v lednu, což znamená, že vyšetřovatelé předají případ soudu.

"Spoluvinu všech obviněných potvrzují shromážděné důkazy, a také více než 70 znaleckých posudků a výslechy svědků," řekl mluvčí.

Advokát Němcovovy dcery Vadim Prochorov zapochyboval o roli, kterou vyšetřovatelé přisoudili Muchudinovovi. "Ano, mohl být organizátorem na nejnižší úrovni. Ale vraždu si objednali vysoce postavení lidé," řekl. Vyšetřovatelé tak podle advokáta postupují, "aby odvedli pozornost od nejbližšího okolí Kadyrova", nemluvě o tom, že ani netuší, kde se Muchudinov skrývá.

Podle médií by to mohlo být v arabských emirátech, anebo v Čečensku, kde prý nalezl útočiště i další nedopadený podezřelý, bývalý velitel roty z praporu Sever Ruslan Geremejev. Muchudinov prý byl jeho řidič.

Podle vyšetřovatelů Muchudinova usvědčují výpovědi obviněných Zaura Dadajeva a Anzora Gubaševa, podle kterých jim za politikovu vraždu nabídl 25 milionů rublů (asi 8,5 milionu Kč).

Pětapadesátiletý Němcov byl zastřelen 27. února na mostě v centru Moskvy nedaleko Kremlu. Opozice z vraždy někdejšího reformního vicepremiéra obviňuje ruské vedení, včetně prezidenta Vladimira Putina.

Opposition Rally In Moscow To Mourn Boris Nemtsov

Němcov dlouhodobě Kreml kritizoval, a to i za přístup k ukrajinské krizi. Než byl zavražděn, chystal se publikovat důkazy o zapojení ruských ozbrojených sil do bojů na východě Ukrajiny na straně proruských separatistů. Publikaci, shrnující dosud známá fakta a podezření, posléze dokončili a zveřejnili Němcovovi spolupracovníci.

Moskva zapojení do konfliktu popírá, i když prezident Vladimir Putin tento měsíc připustil, že Rusko má na východě Ukrajiny své lidi, kteří tam plní vojenské úkoly. Popřel však, že by Rusko na Donbas vyslalo pravidelné jednotky.

Zdroj: ČTK

Tagy článku