Výslechy Kroupy podnítila jeho „práce“. Jaké nenovinářské metody používá?

Výslechy Kroupy podnítila jeho „práce“. Jaké nenovinářské metody používá?
Autor fotografie: Screenshot YouTube|Popisek: Janek Kroupa
06 / 04 / 2018, 17:00

Mezi českými novináři jde momentálně o kauzu číslo jedna. Někteří žurnalisté jako Janek Kroupa si stěžují na časté a prý šikanózní policejní výslechy, které je mají odradit od jejich pátrací práce. Výklad důvodů vyšetřování, který nabízejí, je však nejen nepřesný, nýbrž i úsměvný.

„V Liberci na detašovaných pracovištích policie a GIBS se nyní vede tajné vyšetřování několika novinářů, kteří píší o Andreji Babišovi,“ uvádějí novináři včetně Kroupy, což zapříčinilo v jejich komunitě poprask.

Ano, Kroupa o Babišovi píše či hovoří na vlnách ČRo často. Ale přeci jenom, ta představa, jak se jej Babiš snaží uzemnit pomocí policejních výslechů, je poněkud mimo realitu. Jestliže se totiž podíváme na zmíněné vyšetřování liberecké GIBS (nedávno uzavřené), jde o to, že po Kroupově loňské reportáži podalo vedení finanční správy trestní oznámení.

Podle tehdejších informací Lidových novin nesměl zástupce ředitele odboru vnitřní kontroly na Generálním finančním ředitelství Milan Večeřa dokonce vstoupit ani do své kanceláře poté, co Kroupa veřejně tvrdil, že vynášel citlivé informace novinářům – zejména Kroupovu novinářskému kolegovi Marku Přibilovi.

Ředitel Finanční správy Martin Janeček potvrdil, že jeho úřad se kvůli reportáži obrátil na policii, potažmo na GIBS: „V souvislosti s podezřeními (na Večeřu, pozn. red.) jsme podali trestní oznámení. Vyšetřovatelům poskytneme maximální součinnost. Budeme se snažit celou věc prověřit i interními silami.“

Nedávno se mohl Večeřa vrátit do úřadu, jelikož policejní vyšetřování jednoznačně potvrdilo, že žádné materiály, ať už na kohokoli, z úřadu nevynášel. Ten mu nyní bude muset doplatit ušlý zisk. Securitymagazinu.cz to potvrdila šéfka tiskového odboru GFŘ Petra Petlachová a mluvčí GIBS Ivo Mitáček, jak jsme již informovali.

psali jsme: Temná smrt plukovníka Záhorského ve světle „zvláštních“ metod „policejního“ redaktora Kroupy

A právě v této souvislosti podával na liberecké GIBS Kroupa, Přibil i další novináři vysvětlení. „Příslušný redaktor (Janek Kroupa, pozn. red.) nebyl schopen při výslechu na GIBS doložit, že by mu jeho zdroj cokoli podobného o Večeřovi řekl,“ uvedl pro Securitymagazin.cz důstojník obeznámený s výsledky vyšetřování.

„Bylo jednoznačně vyloučeno, že by se Večeřa dopustil čehokoli, naopak byl poškozen.“ Na rozdíl od Kroupy, kvůli jehož nikoli nepřesným, ale v tomto případě lživým fabulacím celá kauza vznikla, navíc GIBS nasadila na Večeřu a Přibila odposlechy.

Redakce securitymagazinu.cz Kroupu kontaktovala, ten se ale odmítl vyjádřit.

Služba pro Blahuta?

Tato Kroupova aktivita přímo souvisela s aférou Šuman. Securitymagazin.cz exkluzivně získal rozsáhlou analýzu, kterou zpracoval advokát a analytik Karol Hrádela; brzy bude zveřejněna v kompletním znění.

Dokument mimo jiné zachycuje, že nedávno ve vedení jedné z tajných služeb odehrála důležitá změna: k 15. lednu skončil Zdeněk Blahut. Od roku 2014 pracoval jako náměstek Úřadu pro zahraniční styky a informace (ÚZSI), tedy zahraniční rozvědky.

Podle Seznam zpráv mají Babiš a jeho lidé podezření, že Blahut měl napojení na twitterový účet Šuman, který zveřejňoval pro Babiše velmi nepříjemné informace. A právě Blahut byl, jak známo, letitým hlavním zdrojem novináře Kroupy, který si podle všeho vycucal příběh Večeři z prstu jenom proto, aby odklonil v rámci aféry Šuman pozornost od některých lidí pracujících pod hlavičkou ÚZSI. Toto podezření, byť ne jmenovitě a ve vztahu k zahraniční rozvědce, už naznačili i někteří Kroupovi kolegové, například Sabina Slonková.

Loni v říjnu položila otázku novináři časopisu Respekt Jaroslavu Spurnému: „Rozhlas nedávno přišel s verzí, která se Šumanem spojila bývalého policistu Hájka a také Ivana Langera (šlo o součást reportáže o Večeřovi, pozn. red.). Nám z toho vyšlo, že to je verze, která odvádí pozornosti na slepou stopu. Vedou k Hájkovi vaše stopy?“ Spurný odvětil: „Nevedou.“

Jak jsme již psali, ÚZSI, tedy zahraniční rozvědka, mohla zřejmě na pokyn dnes již exministra vnitra Milana Chovance (ČSSD) opravdu sledovat někdejšího vicepremiéra a šéfa hnutí ANO Andreje Babiše. A to nejenom v Čechách, ale zejména při Babišových cestách do Francie, kde má současný premiér v demisi zázemí. Operaci měl řídit Blahutův blízký kolega a šéf vnitřní kontroly ÚZSI Karel Urban.

Akce Brunclík

Co se týká vyšetřování na kriminálce v Ústí nad Labem, kam se musela dostavit nejen celá řada tuzemských novinářů, ale i Babiš, tamní vyšetřovatel Vojáček má na starosti šetření úniků z živých spisů. Konkrétně jde o kauzu Beretta.

Úniky z tohoto citlivého spisu totiž disponovali někteří novináři, například z ČRo nebo Lidových novin. Vypovídal zde Kroupa, Jaroslav Spurný, Sabina Slonková, Onřej Golis, Přibil a mnoho dalších. Případ dozorují olomoučtí státní zástupci a opět ho rozdmýchal především Kroupa.

Současně bylo zjištěno, že Kroupa „nakupoval“ informace od bývalého exnáměstka GIBS Dušana Brunclíka. Tato informace je v novinářské komunitě už delší dobu dostatečně známá, jelikož se s těmito skutečnostmi Brunclík neváhal pochlubit, a to i jiným žurnalistům. A ti to policistům řekli.

Brunclík byl mimochodem jedním z lidí, jež loni v létě vyslechla poslanecká komise pro vyšetřování úniků ze spisů. Poté podal trestní oznámení. Tvrdil totiž, že se informace, které poslancům sdělil, dostaly k novinářům. Sám je však vynesl Kroupovi, údajně po vzájemné dohodě. „Dělali na mě (poslanecká komise – pozn. red.) ramena ohledně kontaktů a já jim odrecitoval, jak to bylo. To se nikde nikdy neprezentovalo a najednou mi volá novinář (Kroupa, pozn. red.) a všechno ví. Tak jsem šel a podal trestní oznámení,“ řekl Brunclík loni MF DNES.

psali jsme: Rada Českého rozhlasu potopila opět Kroupu. Prokazatelně totiž lhal

„Šlo o dohodu Kroupy s Brunclíkem,“ uvedl pro Securitymagazinu.cz novinář známého jména pod podmínkou anonymity. „Kroupy se mnozí kolegové a šéfredaktoři zastávají v jeho sporu s generálním ředitelem ČRo, ale pokud by vyšly najevo další skutečnosti, myslím, že by si klepali na hlavu. Nyní se naopak chystá v novinářské obci další akce na Kroupovu podporu.“ Vyšetřování v Ústí nad Labem pokládá za standardní.

Podle informací Securitymagazínu.cz zde už mělo probíhat seznamování některých lidí se spisem, což znamená, že je vyšetřování v poslední fázi.

Kmenta si stěžuje zřejmě oprávněně

Některé výslechy se ale mohou zdát opravdu nestandardní. Na výslechu na GIBS byl před dvěma týdny například Kmenta, bývalý redaktor Mladé fronty Dnes, autor několika knih a filmových scénářů o hlavách českého podsvětí. Inspektor liberecké GIBS Jan Večerník se ho ptal na úniky v letitém případu protikorupční policie pod krycím názvem Krakatice. V rámci vyšetřování Krakatice byl v tomto spisu před drahnými lety detailně zmapován průnik bossů českého podsvětí do politiky.

Kvůli stejné věci jako Kmenta byl vyslýchán i někdejší operativec protikorupční policie Karel Tichý, který na Krakatici pracoval. „GIBS, pracoviště Liberec, vede v daném případu prověřování, ale konkrétní úkony trestního řízení nebudeme komentovat,“ potvrdil informace portálu Česká justice mluvčí GIBS Ivo Mitáček.

Oba vyslýchané, Kmentu i bývalého detektiva Tichého, na výslechu zarazilo nejen to, že jde o starou a podle všeho už promlčenou záležitost, ale především to, že vedení otázek při podání vysvětlení mělo směřovat k záležitostem kolem premiéra Andreje Babiše.

„Já jsem byl na GIBS v této souvislosti dvakrát. Poprvé v září 2017, podruhé v březnu 2018,“ potvrdil České justici Jaroslav Kmenta. „Mě se ptali na spisy Krakatice a Kmotr. Zabývali se úniky informací z těchto spisů,“ podotkl.

Nepřehlédněte na Security magazínu:  Survival - jak se chovat, abyste přežili v pustině nebo džungli? A kam se schovat před teroristickým útokem? S námi víte více

Tagy článku