Výsledek první televizní debaty Trump vs. Clintonová 31:69

Výsledek první televizní debaty Trump vs. Clintonová 31:69
Autor fotografie: Screenshot YouTube
27 / 09 / 2016, 07:45

Podle odhadu BBC sledovalo pondělní debatu víc než sto milionů diváků, což by znamenalo nejvyšší sledovanost v dějinách prezidentských kampaní.

New York (ČTK) - V první přímé debatě, konfrontační od samého začátku, se dnes střetli hlavní kandidáti na amerického prezidenta, republikán Donald Trump a jeho demokratická soupeřka Hillary Clintonová. Duel na půdě Hofstraovy univerzitě na Long Islandu ve státě New York trval 90 minut. Clintonová podle některých médií působila uvolněně a pozitivně, zatímco Trump byl často v defenzivě.  

Debata měla nevídaný ohlas na sociálních sítích. Podle agentury AP se na twitteru odehrála nejvzrušenější reakce od založení sítě v roce 2006. Ze čtyř pětin přitom uživatelé komentovali výroky Trumpa, jen z jedné pětiny Clintonové.

Světové sázkové kanceláře po debatě zvýšily rating Clintonové. Pravděpodobnost jejího volebního vítězství je podle nich po televizní diskusi vyšší, podle stobodové stupnice kanceláře PredictIt dosahují šance demokratické kandidátky na vítězství 69 procent, naděje Trumpa jen 31 procent.


V prvním bloku věnovaném ekonomice Clintonová řekla, že je třeba více udělat především pro střední třídu. Na adresu svého soupeře uvedla, že měl štěstí, když mu jeho bohatý otec kdysi poskytl vysoký úvěr. Trump je podle ní přesvědčený, že "čím více pomůžete bohatým, tím lépe se budeme mít my všichni". Dodala, že s tím nesouhlasí, a jako protiklad uvedla svého otce, který měl jen malý podnik. Trump kontroval, že otec mu v 70. letech půjčil "malou částku", kterou on rozmnožil. V pokračující debatě okolo dohody známé jako Transpacifické partnerství (TPP) Clintonová o Trumpovi prohlásila, že "žije ve své vlastní realitě". Kritizovala také jeho neochotu zveřejnit daňové přiznání s tím, že Trump "něco skrývá".

Podnikatel zase tepal především Čínu a Mexiko, které podle něj berou USA pracovní místa. "NAFTA (Severoamerická zóna volného obchodu) je ta nejhorší dohoda, jaká byla kdy podepsána," uvedl Trump.

Když se debata stočila na situaci uvnitř USA, řekl Trump, že Afroameričané a Hispánci podle něj zažívají ve Spojených státech peklo. Země potřebuje "právo a pořádek", zopakoval. Narážel tak na řadu incidentů z poslední doby, při nichž přišli při policejních zákrocích o život černoši. Clintonová uvedla, že její sok podle ní "vykresluje hrozně špatný obraz černošských komunit" v USA. "Nemůžeme jen říct zákon a pořádek, potřebujeme přijít s nějakým plánem," dodala.

Demokratická kandidátka také opět obhajovala omezený přístup ke zbraním. Na otázku moderátora, jestli policisté mají k černochům předpojatý vztah, řekla, že "skrytá předpojatost je problém všech, ne jen policie." Trump zdůraznil, že on je zastáncem toho, aby policisté měli právo zastavovat chodce a prohledávat je.

Clintonová také prohlásila, že Trump začal svou politickou kariéru tvrzením, že prezident Obama se narodil mimo Spojené státy, a šířil tak "rasistickou lež", že první černošský šéf Bílého domu není americký občan. Tvrdila, že rasistické chování newyorského miliardáře lze vystopovat daleko do minulosti. Trump na to reagoval připomínkou demokratických primárek v roce 2008. Clintonová podle něj tehdy s Obamou jednala se "strašným despektem".

V debatě o zahraniční politice Trump obvinil Clintonovou, že spolu s prezidentem Obamou před lety umožnili nástup takzvaného Islámského státu (IS). "Libye, to byla další katastrofa," dodal. Clintonová uvedla, že proti radikálům z IS je třeba bojovat především zesílením činnosti tajných služeb. "Donald neustále uráží muslimy v zahraničí, muslimy doma, a to v době, kdy potřebujeme spolupracovat," řekla.

Světová média si všímají, že Trump uváděl chybně fakta kolem dění v Iráku.

V plamenném závěru debaty newyorský miliardář prohlásil, že Clintonová nemá dostatečnou výdrž na to, aby mohla být prezidentkou Spojených států. Podle něj má sice zkušenosti, ale špatné. Demokratka na to reagovala výčtem svých mnoha zahraničních cest a diplomatických úspěchů. Připomněla také kontroverzní Trumpovy výroky o ženách, které podle ní přirovnal k prasatům.

Na otázku, zda přijmou výsledky voleb, oba kandidáti potvrdili, že ano. Clintonová se obrátila na publikum a řekla, že ve volbách "nejde o nás, ale o vás". Trump pronesl svůj oblíbený výrok o navrácení velikosti Americe.

Tagy článku