Výsledek testu "Sil rychlé reakce NATO". Smějí se Rusové i teroristi

Výsledek testu &quote;Sil rychlé reakce NATO&quote;. Smějí se Rusové i teroristi
Autor fotografie: NATO|Popisek: Humwee na pláži při cvičení "Trident Juncture“
24 / 10 / 2015, 11:45

Proti nejmodernější vojenské technice se postavila příroda. Příboj a písek.

Severoatlantická aliance v pondělí 19. října zahájila největší vojenské cvičení za poslední dekádu. Na jihu Evropy se do něj zapojilo na 36 tisíc vojáků včetně českých. Mělo prověřit schopnost rychle reagovat na případnou krizi. Pozvání dostalo také Rusko, aby vyslalo své pozorovatele.  (Zdroj: natoaktual.cz)

Jenomže nastaly problémy. Prvním byla síla příboje a tak se vznášedla nedokázala dostat na první pokus na břeh. Potom se měly vyložit dva džípy Humvee. A nastal druhý problém, protože se ukázalo, že džípy nejsou přizpůsobeny k jízdě po nezpevněném terénu, který na písčitých plážích obvykle bývá. Jejich kola tak uvízla v písku a ať se snažili vojáci, jak mohli, džípy se jen víc zabořily do písku a neujely ani metr. 

Zhruba 36 tisíc vojáků, 230 různých vojenských jednotek, 140 letounů a 60 plavidel se zapojilo do hlavní třítýdenní fáze vojenského cvičení „Trident Juncture“, které odstartovalo ve Španělsku, Portugalsku a Itálii. Na zemi, na moři i ve vzduchu.

Manévry, které jsou označovány jako největší od dob studené války, měly otestovat Síly rychlé reakce NATO včetně takzvaných hrotových jednotek. Expediční síly nově vytvořené v reakci na ruskou anexi Krymu a situaci na Ukrajině měly přispěchat na pomoc ohrožené členské zemi do dvou dnů.

„Cvičení bylo navrženo tak, aby ověřilo fungování naší koncepce a postupů, pokud by došlo ke skutečné krizi, protože naším úkolem je být vždy připraveni bránit obyvatelstvo, území a hodnoty této Aliance,“ prohlásil velitel společných sil NATO, německý generál Hans-Lothar Domröse.

Srovnatelně rozsáhlé cvičení podnikli spojenci naposledy v roce 2002. Do cvičení „Strong Resolve“ v Norsku a Polsku se tehdy zapojilo 40 tisíc vojáků.

Scénář cvičení počítal s tím, že alianční jednotky pomohou fiktivnímu státu Sorotan. Ten sice není „členem NATO“, ale vnitřním konfliktem zmítána země čelí hrozbě ozbrojené akce ze strany svého nepřátelského souseda.

Ve cvičných operacích budou jednotky čelit i takzvanému hybridnímu boji, tedy kombinaci konvenčního použití vojenské síly s teroristickými útoky, kyberútoky, propagandou a dezinformacemi i nasazením kriminálních band či maskovaných neoznačených ozbrojenců, takzvaných „zelených mužíčků“, které loni Rusko využilo k obsazení Krymu.

Foto: NATO, Flickr, natoaktual.cz

Tagy článku

SECURITY magazín je ve své tištěné podobě první a jediný český odborný časopis o komerční bezpečnosti a vychází od roku 1994. SECURITY magazín se orientuje především na profesionály v přímém výkonu služby v soukromých bezpečnostních agenturách a ve firmách, které poskytují technické bezpečnostní služby. Je určen také manažerům, kteří uvedené služby prodávají a řídí a bezpečnostním specialistům, kteří bezpečnostní služby nakupují v soukromém i státním sektoru. Zkušenosti a informace v SECURITY magazínu jsou ale určeny i laické veřejnosti, potenciálním zákazníkům, kteří o bezpečnosti velmi často mluví a ne vždy jí rozumí nebo chápou její specifika. SECURITY magazín chce tradiční spoluprací s akademickým prostředím a experty v oboru dokázat, že komerční bezpečnost je multioborová disciplína, úzce propojená požadavky norem a předpisů a je v mnoha ohledech založena na moderních vyspělých technologiích, které mohou instalovat a provozovat pouze vzdělaní specialisté.