Vysoký americký generál Joseph Votel tajně navštívil Sýrii

Vysoký americký generál Joseph Votel tajně navštívil Sýrii
Autor fotografie: redakční databáze|Popisek: Sýrie
23 / 05 / 2016, 06:00

Votel v sobotu navštívil sever Sýrie, aby se zde setkal s příslušníky Syrských demokratických sil.

Americký armádní generál Joseph Votel v sobotu tajně navštívil Sýrii. Inspekční cestu podnikl proto, aby zde zkontroloval vlastní jednotky, Syrské demokratické síly, jež tvoří Kurdové a Arabové, a dohlédl na to, jak se rodí společná koalice proti Islámskému státu. Votel je od roku 2014 nejvýše postaveným vojenským představitelem, který do Sýrie jel.

Generál obklopen ,,vlastními" novináři strávil v Sýrii celkem 11 hodin. Navštívil místa, kde působí americké jednotky, které cvičí opoziční jednotky, jež se brzy zapojí do boje proti IS. Během svého pobytu se Votel setkal i s americkými poradci a čelnými představiteli Syrských demokratických sil. Ti tvoří syrští Kurdové, jejichž počet se momentálně pohybuje okolo 25 000, a syrští Arabové v počtu zhruba 5 000 - 6 000 bojovníků. Votel zároveň pozitivně kvitoval, že model, kdy Američané cvičí místní opoziční bojovníky, funguje dobře.

Kromě toho měl Votel za cíl připravit úder proti Racce, již ovládají stále bojovníci IS. Útok koalice může přijít velmi brzy, protože letáky shazované Američany obyvatelé varují, aby město urychleně opustili. IS už zde začal rozmisťovat své bojovníky.

Votel ke své tajné misi podotkl, že cítí jako svou morální povinnost přímo jet do válečné zóny, protože má za tuto misi zodpovědnost.

 

Zdroj: theepochtimes.com, iDNES.cz

Tagy článku