Vysoký diplomat OSN opustil po čtyřech dnech jednání KLDR

Vysoký diplomat OSN opustil po čtyřech dnech jednání KLDR
09 / 12 / 2017, 17:30

Vysoký diplomat Organizace Spojných národů opustil po čtyřech dnech jednání s představiteli ministerstva zahraničí Severní Koreu. Náměstek generálního tajemníka OSN pro politické záležitosti Jeffrey Feltman přijel do země v době silného napětí na Korejském poloostrově vyvolaném sérií raketových a jaderných testů KLDR a byl prvním zástupcem OSN, který navštívil KLDR, po šesti letech. K detailům cesty se zatím odmítl vyjádřit s tím, že musí nejprve informovat generálního tajemníka OSN, napsala agentura AP.

Feltman se během svého pobytu v Severní Koreji sešel s ministrem zahraničí Ri Jong-hoem, jeho náměstkem Pak Mjong-kukem a také se zaměstnanci OSN, kteří v zemi působí. Do KLDR přijel na pozvání vlády v Pchjongjangu.

Severokorejská tisková agentura KCNA uvedla, že Feltman vyjádřil ochotu zmírnit napětí na Korejském poloostrově a uznal negativní dopady sankcí na humanitární pomoc pro zemi. Představitelé země a Feltman se podle zprávy KCNA, na kterou se odvolává agentura Reuters, shodli, že jeho návštěva pomohla prohloubit porozumění a dohodli se na pravidelné komunikaci.

Naposledy byl vysoký představitel OSN na návštěvě v Severní Koreji v roce 2011, kdy do KLDR zavítala hlavní koordinátorka humanitární pomoci OSN Valerie Amosová. O rok dříve byl v Severní Koreji Feltmanův předchůdce Lynn Pascoe. Feltman je nejvýše postaveným Američanem na sekretariátu OSN. Dříve pracoval pro americké ministerstvo zahraničí, v KLDR však nereprezentoval zájmy Spojených států.

V Severní Koreji působí šest agentur OSN s 50 zahraničními pracovníky. 

 

Nepřehlédněte na Security magazínu: Historie - vnímáme dějiny v souvislostech a nadhledem. Sledujte nejdůležitější okamžiky historie. S námi víte více

 

Zdroj: ČTK

Tagy článku

SECURITY magazín je ve své tištěné podobě první a jediný český odborný časopis o komerční bezpečnosti a vychází od roku 1994. SECURITY magazín se orientuje především na profesionály v přímém výkonu služby v soukromých bezpečnostních agenturách a ve firmách, které poskytují technické bezpečnostní služby. Je určen také manažerům, kteří uvedené služby prodávají a řídí a bezpečnostním specialistům, kteří bezpečnostní služby nakupují v soukromém i státním sektoru. Zkušenosti a informace v SECURITY magazínu jsou ale určeny i laické veřejnosti, potenciálním zákazníkům, kteří o bezpečnosti velmi často mluví a ne vždy jí rozumí nebo chápou její specifika. SECURITY magazín chce tradiční spoluprací s akademickým prostředím a experty v oboru dokázat, že komerční bezpečnost je multioborová disciplína, úzce propojená požadavky norem a předpisů a je v mnoha ohledech založena na moderních vyspělých technologiích, které mohou instalovat a provozovat pouze vzdělaní specialisté.