Vysoký íránský velitel hrozí uzavřením Hormuzského průlivu Američanům

Vysoký íránský velitel hrozí uzavřením Hormuzského průlivu Američanům
Autor: redakční databáze|Popisek: íránská vlajka
05 / 05 / 2016, 19:30

Vlivný generál Hosejn Salámí pohrozil Spojeným státům, že Írán uzavře strategicky důležitý Hormuzský průliv pro jejich lodě.

Íránský generál Hosejn Salámí dal USA na vědomí, že může pro ně i jejich spojence uzavřít strategicky důležitý Hormuzský průliv, pokud budou USA nadále ,,ohrožovat" Írán. Salámího citovala ve středu íránská státní média. Průlivem vede důležitá trasa ropných transportů z Perského zálivu. Teherán již v minulosti několikrát pohrozil, že průliv uzavře, zatím se tak ale nestalo, ani v roce 2012.

Ostrá slova z úst velitele iránských revolučních gard souvisí se zvýšeným napětím v okolí Perského zálivu a aktivit USA, které se  dlouhodobě nezamlouvají Íránu. Již v pondělí kritizoval USA íránský duchovní vůdce ajatolláh Alí Chameneí. Generál Salámí pak prohlásil, že ,,Američané by se měli poučit z nedávných historických pravd", aniž rozvedl, co tím přesně měl na mysli.

Nejspíše se však jednalo zadržení deseti amerických námořníků v lednu tohoto roku, kteří vstoupili do íránských vod kvůli chybné navigaci. I když Írán námořníky o den později pustil, íránské státní televize předtím ukázaly ,,ponižující" záběry Američanů klečících na kolenou.

Salámí pak podle íránských státních médiích pohrozil USA, že pokud budou Američané a jejich regionální spojenci chtít projet Hormuzským průlivem a ohrožovat Írán, tak jim země nepovolí vstup. Generál však opět neupřesnil, co si pod slovem hrozba představuje. Dá se však předpokládat jako v minulosti, že Írán si schovává ,,hormuzskou kartu" proto, aby jí mohla operovat při možnosti zmírnění protiíránských sankcí souvisejících s jadernými testy.

 

Zdroj: theepochtimes.com

Tagy článku

SECURITY magazín je ve své tištěné podobě první a jediný český odborný časopis o komerční bezpečnosti a vychází od roku 1994. SECURITY magazín se orientuje především na profesionály v přímém výkonu služby v soukromých bezpečnostních agenturách a ve firmách, které poskytují technické bezpečnostní služby. Je určen také manažerům, kteří uvedené služby prodávají a řídí a bezpečnostním specialistům, kteří bezpečnostní služby nakupují v soukromém i státním sektoru. Zkušenosti a informace v SECURITY magazínu jsou ale určeny i laické veřejnosti, potenciálním zákazníkům, kteří o bezpečnosti velmi často mluví a ne vždy jí rozumí nebo chápou její specifika. SECURITY magazín chce tradiční spoluprací s akademickým prostředím a experty v oboru dokázat, že komerční bezpečnost je multioborová disciplína, úzce propojená požadavky norem a předpisů a je v mnoha ohledech založena na moderních vyspělých technologiích, které mohou instalovat a provozovat pouze vzdělaní specialisté.

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace