Výstavba nového islámského komplexu s mešitou může být bezpečnostním rizikem, prohlásila finská ministryně vnitra

Výstavba nového islámského komplexu s mešitou může být bezpečnostním rizikem, prohlásila finská ministryně vnitra
Popisek: mešita
17 / 05 / 2017, 18:00

Podle finské ministryně vnitra Tarji Mankinnenové může být výstavba nové mešity bezpečnostním rizikem pro zemi.

Helsinki se rozhodují, jestli mají dát zelenou plánům na výstavbu komplexu, který by zahrnoval i mešitu. Pokud by se návrh schválil, měl by být komplex hotov do roku 2014. Nyní se rozproudila v zemi diskuse, zda se má tento komplex o 1 800 metrech čtverečních, který má být přístupný i nemuslimům, ve finské metropoli postavit.

Finská ministryně vnitra je k tomuto plánu i přes pozitiva velmi opatrná a poukazuje především na případná bezpečnostní rizika. Nelíbí se jí fakt, že rozlehlou stavbu včetně mešity, jež má stát zhruba 151 milionů dolarů má financovat Bahrajn. ,,Role aktérů, kteří financují výstavbu mešity a aktivity s tím spojené může představovat bezpečnostní riziko tím spíš, pokud mešita sníží pocit sounáležitosti muslimské populace s finskou společností," řekla serveru Middle East Eye Mankinnenová.

Finská ministryně vnitra pro server Middle Eye East dodala, že výstavba komplexu v čele s mešitou může být možným podhoubím pro násilný extremismus motivovaný náboženstvím či vírou. ,, Plán je takový, že aktivity v mešitě budou řízeny finskými muslimy a tyto aktivity budou také organizovány ve finštině. Páteční kázání pak budou muset být prosloveny v arabštině a finštině," řekla Mankinnenová.

Stavba islámského komplexu zapadla do doby, kdy se v dubnu konaly městské volby a stala se předmětem politického boje. Pravicový starosta Helsinek Jan Vapaavuori již během předvolební kampaně prohlásil, že nesouhlasí se stavbou mešity a učiní potřebné kroky k tomu, aby tomu zabránil.

Nicméně v ,,horních" patrech finské politiky tento návrh naopak našel pozitivní odezvu. Je tak otázkou, zda tak plány a výstavbu islámského komplexu, kterému má ,,vévodit" mešita, budou definitivně schváleny. Ve Finsku je v současné době zhruba 80 mešit a z 5,5 milionové populace je přibližně 60 000 muslimů.

 

psali jsme:

Rumuni protestují proti výstavbě mešity. "Rumunsko není turecká provincie"

 

Zdroj: jaydafransen.com

Tagy článku

SECURITY magazín je ve své tištěné podobě první a jediný český odborný časopis o komerční bezpečnosti a vychází od roku 1994. SECURITY magazín se orientuje především na profesionály v přímém výkonu služby v soukromých bezpečnostních agenturách a ve firmách, které poskytují technické bezpečnostní služby. Je určen také manažerům, kteří uvedené služby prodávají a řídí a bezpečnostním specialistům, kteří bezpečnostní služby nakupují v soukromém i státním sektoru. Zkušenosti a informace v SECURITY magazínu jsou ale určeny i laické veřejnosti, potenciálním zákazníkům, kteří o bezpečnosti velmi často mluví a ne vždy jí rozumí nebo chápou její specifika. SECURITY magazín chce tradiční spoluprací s akademickým prostředím a experty v oboru dokázat, že komerční bezpečnost je multioborová disciplína, úzce propojená požadavky norem a předpisů a je v mnoha ohledech založena na moderních vyspělých technologiích, které mohou instalovat a provozovat pouze vzdělaní specialisté.