Vývoz českých zbraní trhá rekordy. Cílem jsou islámští teroristé na Blízkém východě a v severní Africe

Vývoz českých zbraní trhá rekordy. Cílem jsou islámští teroristé na Blízkém východě a v severní Africe
Autor fotografie: TATRA TRUCKS|Popisek: Tatra Titus
20 / 08 / 2015, 07:30

Vývoz meziročně stoupl téměř o sto procent. Skokanem roku je Saúdská Arábie: v roce 2012 vývoz za sto milionů, v roce 2014 za dvě miliardy.

Informaci dnes zveřejnil server Hospodářské noviny

Zatímco předloni na Blízký východ vyvezli podle statistik ministerstva průmyslu zboží za 1,6 miliardy korun, v roce 2014 už to bylo na 3,1 miliardy. A výrazně narostly i zbrojní obchody s okolními africkými a asijskými zeměmi jako Nigérie, Pákistán, Egypt či Tunisko. Velký nárůst způsobuje právě vyhrocená situace ve zmíněných oblastech, říká Adolf Kapic z Asociace obranného a bezpečnostního průmyslu.

 

"Ale vliv má i velmi dobrý dojem z působení našich vojenských misí v Iráku a určitého sentimentu, který tam Česko má z předchozích let. A také vybudování standardních obchodních kontaktů se Saúdskou Arábií a dalšími zeměmi regionu," vyjmenoval Kapic.

Například Saudská Arábie loni utratila za obranu 80 miliard dolarů a stala se po USA, Rusku a Číně čtvrtým největším kupcem vojenského vybavení na světě. Od českých firem odebrala střelivo, pistole, pušky, obrněná vozidla.

Pomohou české zbraně irácké armádě proti islámským radikálům?

Další české tanky do boje proti islámskému státu

Do Nigérie na boj s islamisty z hnutí Boko Haram nebo do Iráku jako obranu před IS loni vyvezla skupina Excalibur Army tanky a těžké zbraně za stovky milionů korun. Českým zbrojařům se dařilo na všech kontinentech, jejich loňské vývozní tržby byly rekordní - narostly o polovinu na 11,5 miliardy. Celkem z Česka vyváží 213 firem, loni úřady vydaly 49 nových povolení.

Podle šéfa zbrojařské asociace Jiřího Hynka export poroste i letos, kdy se má přiblížit rekordní hranici 14 miliard. Hynek to řekl při zahájení letošního veletrhu IDET v Brně. Zdroj: zpravy.e15.cz

Tagy článku

SECURITY magazín je ve své tištěné podobě první a jediný český odborný časopis o komerční bezpečnosti a vychází od roku 1994. SECURITY magazín se orientuje především na profesionály v přímém výkonu služby v soukromých bezpečnostních agenturách a ve firmách, které poskytují technické bezpečnostní služby. Je určen také manažerům, kteří uvedené služby prodávají a řídí a bezpečnostním specialistům, kteří bezpečnostní služby nakupují v soukromém i státním sektoru. Zkušenosti a informace v SECURITY magazínu jsou ale určeny i laické veřejnosti, potenciálním zákazníkům, kteří o bezpečnosti velmi často mluví a ne vždy jí rozumí nebo chápou její specifika. SECURITY magazín chce tradiční spoluprací s akademickým prostředím a experty v oboru dokázat, že komerční bezpečnost je multioborová disciplína, úzce propojená požadavky norem a předpisů a je v mnoha ohledech založena na moderních vyspělých technologiích, které mohou instalovat a provozovat pouze vzdělaní specialisté.

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace