"Vzdejte se nebo zemřete!" vzkazuje irácký premiér bojovníkům IS v Mosulu

&quote;Vzdejte se nebo zemřete!&quote; vzkazuje irácký premiér bojovníkům IS v Mosulu
Autor fotografie: Screenshot /SKY NEWS
01 / 11 / 2016, 11:30

Irácké speciální jednotky vstoupily na předměstí Mosulu, čelí tvrdému odporu IS.

Bagdád (ČTK) - Irácké speciální jednotky vstoupily na východní předměstí Mosulu a postupují dál navzdory tvrdému odporu ze strany islamistů, uvedl irácký generál Sámí Aridí.

Vojáci se podle něj nyní nacházejí jen asi 800 metrů od čtvrti Karáma ležící blíže ke středu města. Ozbrojenci Islámského státu se jejich postup snaží zastavit a v oblasti mimo jiné nastražili množství výbušnin. Operaci s cílem dobýt druhé největší irácké město ze vzduchu podporují nálety zahraniční koalice v čele se Spojenými státy.

Iráčtí vojáci při útoku využívají dělostřelectvo, tanky a kulomety. Islamisté reagují protiraketovými střelami a další palbou. I přes tvrdé boje se ale iráckým jednotkám podle iráckých vládních zdrojů podařilo dostat se přímo do města, ze kterého je radikálové vyhnali v roce 2014. Z budov v nedaleké vesnici Bazvájá stoupal dým, islamisté se prý snaží pálit pneumatiky, aby irácké armádě znemožnili vidět ze vzduchu na město.

Ofenziva u Mosulu, která začala 17. října, je největší iráckou vojenskou operací od invaze vedené Američany v roce 2003. Podílí se na ní přes 25.000 iráckých vojáků, policistů, členů kurdských sil, sunnitských kmenových bojovníků a příslušníků šíitských milic. Na 15.000 šíitských bojovníků se do bitvy o Mosul zapojilo v sobotu, k městu postupují od západu. Očekává se, že bitva bude trvat týdny, možná měsíce.

Spojené státy odhadují, že Mosul, ve kterém žije 1,5 milionu obyvatel, bude bránit 3000 až 5000 bojovníků Islámského státu, kteří jsou uvnitř města, a dalších 2500 v jeho okolí. Odhaduje se, že asi 1000 z těchto bojovníků jsou cizinci.

 

 

Tagy článku