Vzducholoď od Lockheedu jde do finále

Vzducholoď od Lockheedu jde do finále
Autor fotografie: Lockheed Martin|Popisek: Představa umělce
07 / 02 / 2016, 10:00

Obří hybridní vzducholodě od společnosti Lockheed Martin má dovážet obrovské náklady o hmotnosti asi až 500 tun na nepřístupná místa.

Hybridní vzducholoď spotřebuje méně než jednu desetinu pohonných hmot na tunu ve srovnání s konvenčními vrtulníky. Díky nim bude možné dodávat náklad, personál do vzdálených oblastí a to téměř kdykoliv bez ohledu na roční období.

Hybrid Airship

Lockheed Martin věnovala vývoji tohoto novodobeho Zeppelinu více než 20 let, první demonstrátor nazvaný P-791 vzlétl již téměř před osmi lety a úspěšně prokázal funkčnost nových technologií. 

P-791 First Flight

Vzducholoď může letět rychlostí až 111 kilometrů za hodinu a dolet stroje je přibližně 2 600 kilometrů. Posádku tvoří dva piloti a je možné přepravit tým až 19 lidí. 

Firma Lockheed Martin věří, že o nový letoun projeví zájem i armády. Unese totiž skoro 500 tun materiálu, tedy mnohem více než například transportní letadlo Hercules. V šestikilometrové výšce se může vznášet až tři týdny. Podle Boba Boyda může dobře posloužit například americkým vojskům v Afghánistánu. „Není tak křehká, jak si mnozí myslí. Pokud dostane pár zásahů, vydrží,“ zdůraznil konstruktér.

Zdroj: Lockheed Martin, ČT24

Tagy článku

SECURITY magazín je ve své tištěné podobě první a jediný český odborný časopis o komerční bezpečnosti a vychází od roku 1994. SECURITY magazín se orientuje především na profesionály v přímém výkonu služby v soukromých bezpečnostních agenturách a ve firmách, které poskytují technické bezpečnostní služby. Je určen také manažerům, kteří uvedené služby prodávají a řídí a bezpečnostním specialistům, kteří bezpečnostní služby nakupují v soukromém i státním sektoru. Zkušenosti a informace v SECURITY magazínu jsou ale určeny i laické veřejnosti, potenciálním zákazníkům, kteří o bezpečnosti velmi často mluví a ne vždy jí rozumí nebo chápou její specifika. SECURITY magazín chce tradiční spoluprací s akademickým prostředím a experty v oboru dokázat, že komerční bezpečnost je multioborová disciplína, úzce propojená požadavky norem a předpisů a je v mnoha ohledech založena na moderních vyspělých technologiích, které mohou instalovat a provozovat pouze vzdělaní specialisté.