Vzkaz Evropy Kurdům: „Kurdové všech zemí vyližte nám... !“

Vzkaz Evropy Kurdům: „Kurdové všech zemí vyližte nám... !“
Autor: flickr.com (CC BY 2.0) |Popisek: bojovníci YPG
26 / 04 / 2017, 19:00

Ten, kdo se více zajímá o situaci v Sýrii a o boje proti Islámskému státu, ten ví, že jednotky, které se podílejí největší částí na boji proti Islámskému státu jsou kurdské jednotky.

Bez těchto bojovníků by situace v Iráku a Sýrii vypadala jinak, a Islámský stát by se dál držel ve svých pozicích nebo by atakoval i další země. Záměrně píšu „ten, kdo se zajímá“, protože z médií se o tomto tématu mnoho nedozvíte, Kurdové totiž nejsou pro Evropské politické špičky příliš populární. O tom, jak moc nepopulární Kurdové jsou, jsem se mohl přesvědčit na vlastní kůži poté, co byla v loňském roce oficiálně otevřena kancelář YPG v Praze (tato kancelář dnes již neexistuje).

Každopádně Kurdové dál pokračují v boji proti ISIS na území Sýrie a Iráku,a to, že na ně více či méně celý svět kašle a pouze čeká, jak to dopadne, s tím jsou již smířeni. Co jim také jiného zbývá? Snaží se získat podporu kde se dá, ale bez většího úspěchu. V tichosti se dál starají o více než 700 000 uprchlíků, kteří jsou na území Rojavy (syrské území pod kurdskou zprávou), na které nikdo nic nepřispívá a přitom dál vedou boje proti ISIS v předměstí Rakka.

Velmi znepokojující je však naše mlčení a tichý souhlas s akcemi Turecka, namířenými přímo proti těmto Kurdským jednotkám. Když v Sýrii něco podnikne Asad, jsou média plná odsuzujících prohlášení, nemluvě o odvetných opatřeních - i když o viníkovi posledního chemického útoku mám jisté pochybybnosti. Když ale Turci masakrují Kurdy na území Sýrie a Iráku, tak jen mlčíme a tváříme se, že se nás to netýká. Jsme totiž podělaní z našeho „spojence“ Erdogana. Tento diktátor si dělá, co chce, a směje se celému světu do očí.

 

Prohlášení Syrských Kurdů, které v médiích neuvidíte:

Odsouzení agrese tureckých ozbrojených sil proti civilistům v autonomním regionu Rojava na severu Sýrie a proti Jezídům ve městě Sindžár v iráckém Kurdistánu: oficiální představitelé úřadů Rojavy - severní Sýrie se sídlem v Evropě tímto důrazně odsuzují vojenské akce tureckých ozbrojených sil, ke kterým došlo minulou noc 25. dubna 2017. Turecká armáda provedla nejméně třináct leteckých úderů proti hlavnímu velitelství YPG v Qarachoxu v kantonu Jazíra na severu Sýrie, jakož i další četné útoky proti Sindžáru, čímž se dopustila otevřené agrese,přičemž žádný ohled na nedotknutelnost lidských práv a životů. Tento nepřátelský čin musí být neprodleně odsouzen mezinárodním společenstvím a vyzýváme mezinárodní koalici, aby se nestavěla zády k této brutalitě a volala ke zodpovědnosti všechny zodpovědné osoby a zajistila, aby se takové útoky nikdy neopakovaly. V době, kdy YPG, YPJ (ženské obranné jednotky) a Syrské demokratické síly začínají vítězit proti teroristické skupině Islámský stát v Rakce a kolem ní, je toto jasný pokus Turecka oslabit náš pokrok a úspěchy v boji proti extremismu. Nicméně, ujišťujeme, že tyto útoky nás neodradí od toho, abychom zvítězili v boji proti teroru a extremismu. Naše odhodlání se jen po této agresi zvýší. Opět vyzýváme syrský lid a mezinárodní komunitu, aby spolu s námi odmítli tyto děsivé útočné akce tureckého režimu a aby se s námi spojili a podpořili obyvatelé v Qarachoxu, Kámišlí, Amoudy, Sindžáru a dalších postižených oblastí.

 

 

Autor: Lumír Němec

Tagy článku

SECURITY magazín je ve své tištěné podobě první a jediný český odborný časopis o komerční bezpečnosti a vychází od roku 1994. SECURITY magazín se orientuje především na profesionály v přímém výkonu služby v soukromých bezpečnostních agenturách a ve firmách, které poskytují technické bezpečnostní služby. Je určen také manažerům, kteří uvedené služby prodávají a řídí a bezpečnostním specialistům, kteří bezpečnostní služby nakupují v soukromém i státním sektoru. Zkušenosti a informace v SECURITY magazínu jsou ale určeny i laické veřejnosti, potenciálním zákazníkům, kteří o bezpečnosti velmi často mluví a ne vždy jí rozumí nebo chápou její specifika. SECURITY magazín chce tradiční spoluprací s akademickým prostředím a experty v oboru dokázat, že komerční bezpečnost je multioborová disciplína, úzce propojená požadavky norem a předpisů a je v mnoha ohledech založena na moderních vyspělých technologiích, které mohou instalovat a provozovat pouze vzdělaní specialisté.

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace