Vzkaz pro zelené mužíčky: Dragouni Českem projedou

Vzkaz pro zelené mužíčky: Dragouni Českem projedou
Autor fotografie: United States Armed Forces|Popisek: Stryker
16 / 03 / 2015, 15:30

Vláda jednoznačně schválila průjezd ozbrojené americké kolony Českou republikou. Trasy přesunu.

Dragoon Ride projede republikou od polských hranic ve třech kolonách, které se spojí v Ruzyni a odtud budou pokračovat směrem do Německa. Na celou cestu budou dohlížet naši policisté. To, že Česká republika umožnila projetí konvoje republikou je jasným signálem, že ČR ctí své závazky vůči NATO.

Transport má symbolický význam hlavně pro pobaltské státy NATO jako ujištění, že v případě výskytu zelených mužíčků tu Američané budou a nenechají své spojence na holičkách.

Transport projede republikou mezi 29. březnem a 1. dubnem.

Trasy přesunu

V současné době se ještě upřesňují jednotlivé detaily. Předpoklad je, že kolony překročí hranice na třech místech – v Bohumíně, Náchodě a Harrachově. Všechny kolony se budou přesunovat po pozemních komunikacích za doprovodu české Vojenské policie. Kolony budou rozděleny do několika proudů, které vyrazí na stanovenou trasu přesunu vždy v časových odstupech tak, aby co nejméně zatížily ostatní dopravu. Na trase přesunů pak s ohledem na plynulost v maximální možné míře využijí dálnice.

První kolona by se měla přesunovat po trase Ostrava – Vyškov, kde američtí vojáci v areálu Vojenské akademie – Velitelství výcviku přenocují.

Druhá kolona pojede po trase Náchod – Pardubice se zázemím pro přenocování v areálu 14. pluku logistické podpory.

Třetí kolona, překročí hranice v Harrachově a k přenocování se zastaví v Liberci v kasárnách 31. pluku radiační, chemické a biologické ochrany.

V pondělí 30. března 2015 bude přesun pokračovat z výše uvedených posádek do Prahy, kde se jednotlivé kolony shromáždí v areálu kasáren v Praze-Ruzyni. Na úterý 31. března 2015 je naplánována technická přestávka k údržbě vozidel a odpočinku řidičů.

Prahu kolona US ARMY opustí opět v několika časově oddělených proudech ve středu 1. dubna 2015. Po ose přesunu Praha – Plzeň – Rozvadov bude pokračovat do Německa, do své domovské posádky Rose Barracks ve Vilsecku.

Nejde o výjimečnou situaci

Loni se na území ČR uskutečnilo 131 podobných přesunů, celkem se jich účastnilo 1631 zahraničních vojáků s 601 kusy techniky. Z tohoto počtu se 11 silničních přesunů týkalo příslušníků armády USA, konkrétně šlo o 632 osob a 316 kusů techniky.

Zdroj: iDnes.cz, ministerstvo obrany 

Psali jsme také:

Americká armáda v Česku - ozbrojený konvoj "Dragoon Ride" projede přes ČR

Moldavsko - hrozí další konflikt jako na Ukrajině? EU a NATO varuje Rusko

NATO a ČR se připravuje na válečnou krizi. Manévry v Černém moři. Rusku se to nelíbí

TOP 10 nejsilnějších armád světa: palebná síla, geopolitický kontext i rozpočty

Bundeswehr bude vyzbrojovat. Nové závody ve zbrojení jsou tady

USA a Rusko ukazují svaly několik kilometrů od sebe

Tagy článku