Před dnešní večeří mají politici pouhé dvě hodiny na to, aby projednali nejzávažnější témata EU, včetně nové "Globální strategie".
Německo, Francie a Itálie chtějí dát Evropské unii zasažené brexitem "nový impuls"
Berlín (zpravodaj ČTK) - V Berlíně se na tom včera shodli německá kancléřka Angela Merkelová, francouzský prezident François Hollande a italský premiér Matteo Renzi, podle nichž by se unie v příštích měsících měla zaměřit na otázky bezpečnosti, hospodářského růstu, mladých občanů a eurozóny. Hollande a Renzi zároveň vyzvali Británii, aby při realizaci svého odchodu z EU jednala rychle.
Rychlé zahájení rozhovorů o vystoupení Británie z unie prosazuje také například šéf Evropské komise Jean-Claude Juncker a zmínil se o něm i šéf Evropského parlamentu Martin Schulz. Mnozí argumentují tím, že urychlení těchto jednání je v zájmu unie i Británie.
Trojice evropských politiků na tiskové konferenci zdůraznila, že se s Londýnem nepovedou žádné formální nebo neformální rozhovory o vystoupení, dokud o toto vystoupení Británie oficiálně nepožádá.
Hollande se nechal slyšet, že Evropa musí v této smutné době dostát své zodpovědnosti. "Naše zodpovědnost spočívá v tom, že nebudeme ztrácet žádný čas tím, že se budeme zaobírat vystoupením Británie, a také v tom, že nebudeme ztrácet žádný čas, než se začneme zabývat novým impulsem, který chceme Evropské unii dát," uvedl. Rychle by podle něj měl ale jednat také Londýn, nic horšího než nejistota není, míní francouzský prezident. Kromě Merkelové si oba myslí, že je nutné brexit urychlit.
Český premiér Sobotka před odletem do Bruselu uvedl: "Počítám, že začne diskuse o tom, jaké změny bychom měli udělat ve fungování Evropské unie tak, aby EU získala větší podporu občanů. Je potřeba udělat všechno pro to, aby reakcí na brexit nebyl odchod dalších členských zemí EU. Musíme udržet sedmadvacítku pohromadě."
Merkelová, Hollande i Renzi se shodli, že zbylých 27 zemí unie by se mělo nyní snažit hledat prvky, které je spojují, nikoli ty, které by mohly vést k odstředivým tendencím. Vyústění debaty o čtyřech okruzích, které dnes trojice politiků vytyčila, by podle Merkelové mohlo směřovat k březnovému výročí 60 let od podpisu Římských smluv. Konkrétní návrhy musí ale podle ní přicházet už v mezidobí. "Musíme krok za krokem připravovat nové návrhy v oblasti obrany, bezpečnosti, růstu, konkurenceschopnosti," míní.
Svět prý potřebuje „silnou Evropskou unii více než kdykoli dříve“
Nová "globální strategie EU", posilování trhu a zemědělství
S bezpečností i migrací souvisí také nová Globální strategie pro zahraniční a bezpečnostní politiku, kterou chce premiérům a prezidentům představit šéfka unijní diplomacie Federica Mogheriniová.
Debatovat se ale v úterý před večeří má také o posilování jednotného trhu s důrazem na digitální problematiku či o výsledcích, kterých zatím dosáhl šéfem Evropské komise Jeanem-Claudem Junckerem prosazovaný Evropský fond strategických investic (EFSI).
Lídři zemí osmadvacítky by se ale měli zabývat také nejednoduchou situací v zemědělství, především na trhu s mlékem a vepřovým masem.
Všechna tato témata mají být nyní probrána za pouhé dvě hodiny mezi 16:45 a 19:45, kdy podle plánu začíná pracovní večeře. Právě na ní by měl premiér David Cameron své kolegy z EU informovat o situaci v Británii po čtvrtečním referendu.
Tagy