Vznik nového útvaru pro efektivnější boj s hybridními hrozbami a kyberkriminalitou považuji za nutné, říká poslanec Petr Letocha

Vznik nového útvaru pro efektivnější boj s hybridními hrozbami a kyberkriminalitou považuji za nutné, říká poslanec Petr Letocha
Autor fotografie: FB profil Petra Letochy|Popisek: Petr Letocha
26 / 11 / 2022, 14:00

Na poslední schůzi Výboru pro bezpečnost byl mimo jiné projednáván vznik nového útvaru s názvem Národní centrála pro boj s terorismem, extrémismem a kybernetickou kriminalitou. Z Národní centrály proti organizovanému zločinu (NCOZ) se vyčlení dvě sekce z pěti do tohoto samostatného útvaru. Ten podle plánu vznikne k 1. 1. 2023 a v jeho čele má stanout Břetislav Brejcha, na křeslo náměstka pro kybernetickou kriminalitu má pak zasednout Said Urban. S poslancem a členem Výboru pro bezpečnost Petrem Letochou (STAN) jsme pořídli krátký rozhovor právě o nově se rodícím útvaru.

1) Je z Vašeho pohledu nově vznikající útvar zárukou, že se bude efektivněji bojovat s terorismem a kyberkriminalitou?

Pro efektivní boj s narůstající kyberkriminalitou a množstvím hybridních hrozeb zřízení samostatného útvaru považuji za nutné.

2) Nemůže se do určité míry vznikající struktura gesčně dublovat s NCOZ, případně jinými celostátními útvary?

Hlavním úkolem nově vznikajícího útvaru je ochrana státní kritické infrastruktury. Zmíněnými hrozbami se nicméně na obecné úrovni zabývají také krajská ředitelství služby kriminální policie, neznamená to však, že se tyto útvary budou dublovat, ale že se budou vzájemně doplňovat.

3) Existuje podobná struktura také v zahraničí?

Samostatné jednotky věnující se boji proti terorismu či kyberkriminalitě mají například v Německu, Francii či Norsku.

4) Je nový útvar dostatečně personálně či technicky vybaven tak, aby mohl vzniknout k 1. 1. 2023?

Jak nás ujistil na posledním jednání výboru pro bezpečnost náměstek policejního prezidenta pro SKPV brig. gen. Mgr. Tomáš Kubík, tomu, aby útvar fungoval od 1. ledna 2023 nic nebrání.

Tagy článku