V říjnu byla v rámci Rady ředitelů AOBP vytvořena Protipovodňová sekce. Mezi její hlavní cíle patří rozvíjet dosavadní spolupráci svých členů s partnery z integrovaného záchranného systému, ale také prohloubit součinnost s resorty životního prostředí a zemědělství, které jsou v České republice zodpovědné za přípravu a realizaci protipovodňových opatření.
„Byla by hloupost tvrdit, že obranný a bezpečnostní průmysl je jen o zbraních a tancích, jak se nám často snaží vnucovat a prezentovat mainstreamová média. Vznik této sekce je dalším důkazem oborové rozmanitosti obranného a bezpečnostního průmyslu a členských firem AOBP“, upozornil prezident AOBP Jiří Hynek.
Psali jsme
Dne 9. září 2020 se v Poslanecké sněmovně Parlamentu České republiky uskutečnil odborný seminář s názvem „Budoucnost a perspektivy českého...
Mezi členy AOBP patří řada firem, které se protipovodňovou problematikou dlouhodobě zabývají, disponují rozsáhlými znalostmi v oboru a mají také vhodné technologie a know-how ke zvládání povodňových krizí, ale především také k jejich prevenci.
„S trochou nadsázky mi přijde, že v Česku se povodně začnou řešit vždy až ve chvíli, když už voda po celé republice zatopí sklepy a v Praze přestane jezdit metro. Potom se politici v médiích předhánějí v prohlášeních, jak situaci zvládnout, a ve focení se u protipovodňových bariér a zátarasů. To je ale pozdě. Povodně na našem území vždy byly a také vždy budou. Jedná se tedy o soustavné ohrožení. Nesmíme je proto začít řešit až ve chvíli, kdy už živel působí škody na zdraví i na majetku našich obyvatel“, dodal Hynek. Podle něj představuje protipovodňová problematika významnou výzvu pro členské firmy AOBP, protože mechanismy na zvládání povodní v České republice nefungují tak, jak by měly.
Předsedou sekce byl jednomyslně zvolen Ing. Vladimír Mrkvička, Ph.D., protipovodňový specialista společnosti VOP Dolní Bousov, spol. s r.o. „Chceme navázat na práci Ing. Jana Papeže, který byl v řadě věcí průkopníkem v tomto oboru. Někteří si možná kladou otázku, proč řešit povodně při naší Asociaci. Povodňové stavy se objevují v cyklecha jsou stálou hrozbou i přes dosavadní opatření a investice do této problematiky“, poznamenal Mrkvička.
Psali jsme
Prezident AOBP ČR Jiří Hynek poskytl Security magazínu rozhovor na téma zapojení českých firem do zakázky na pořízení víceúčelových a bitevních...
„Obstát v přímé konfrontaci s povodněmi, ať už jako občan, člen zasahující složky nebo politik, který musí rozhodovat, vyžaduje cílevědomé plánování, pečlivou připravenost i duchapřítomnou operativu. Je zřejmé, že tyto atributy jsou velmi blízké oblasti obrany, a proto firmy navázanéna obranný průmysl mohou významnou technologickou měrou přispět při řešení povodňových situací“, dodal předseda nově vytvořené sekce.
Zapojení moderních technologií povede k osobní i hmotné ochraně a tím ke snižování nákladů na obnovu škod způsobených negativním působením povodní. V AOBP věří, že obdobně, jako v jiných vyspělých zemích, mohou být iniciátorem a hnacím motorem změn právě firmy s moderními technologiemi a inovativním přístupem.
Zdroj: AOBP
Tagy