Vznikla nová platforma Institut pro energetiku

Vznikla nová platforma Institut pro energetiku
Autor fotografie: novesky.cz|Popisek: Ivan Noveský
28 / 06 / 2019, 11:00

Převratné změny technologií i změny v energetice, které mohou ohrožovat nejen stabilitu a bezpečnost energetických systémů, ale i ceny energií pro odběratele, iniciují vznik nových nezávislých organizací, které mají chránit spotřebitele a účastníky trhu s energiemi. Tento měsíc byl založen Institut pro energetiku, z.s. Security magazín přináší rozhovor se zakladatelem Energetického regulačního úřadu (ERÚ) z roku 2001 a bývalým 1. místopředsedou ERÚ v letech 2016-2017 Ivanem Noveským, který je předsedou Institutu pro energetiku (IPE).

Pane předsedo, co Vás vedlo k založení Institutu pro energetiku?

Byly to především rychlé změny v energetice, na které není energetika připravena, příkladem budiž nepřipravenost sítí na překotný rozvoj elektromobility, který hrozí black-outy celých obcí a městských částí. Stárnutí a údržba sítí, stejně jako ohrožování bezpečnosti dodávek energií prodejem českých kapacit mimo ČR. Neefektivní regulace cen elektřiny a tepla, které hrozí vznikem energetické chudoby. Nové hazardní projekty v oblasti biometanu, které vycházejí z nekonečných zdrojů biomasy, které však v ČR nejsou a nebudou. Mám pokračovat?

Znamená to, že Institut pro energetiku je proti čistotě ovzduší a obnovitelným zdrojům?

V žádném případě. Čistotu ovzduší ale určitě nezlepšíme spalováním biomasy nebo výrobou biometanu, zvláště když jsou ekonomicky nenávratné a vyžadují další a další nesmyslné dotace. Na druhé straně vidíme nesmyslnou kriminalizaci obnovitelných zdrojů, a to často paradoxně těch fotovoltaických elektráren z roku 2010, které byly dokončeny a nebyly nesmyslně postaveny na úrodné zemědělské půdě. Vidíme malou, či spíše téměř žádnou, podporu zemního plynu, který je jedním z nejčistějších a nejpružnějších zdrojů energie.

Chce Institut pro energetiku zasahovat do legislativního procesu?

Máme sice i specialisty na energetickou legislativu s dlouholetými zkušenostmi, ale při současném systému tvorby energetické legislativy víme, že nemáme moc šancí zabránit vzniku dalších legislativních nedostatků, snad pouze upozornit na největší rizika připomínkováním v rámci veřejných konzultačních procesů.

Kdo je v současnosti členem vašeho Institutu? Čím se institut zabývá?

Zakladatelé a členové Institutu pro energetiku jsou nezávislí odborníci v oblasti plynárenství, obnovitelných zdrojů, tepla a elektroenergetiky, ekonomové a samozřejmě právníci především se specializací na energetiku a správní právo. Institut se zabývá veřejně prospěšnou činností ochrany spotřebitelů a všech účastníků trhu především v oblasti cen elektřiny, plynu, tepla, ropy a ropných produktů. Cílem Institutu pro energetiku (IPE) je zabránit energetické chudobě obyvatel ČR, posílit konkurenceschopnost českého průmyslu, zlepšit životní prostředí a udržet stabilitu a bezpečnost energetiky.

Nejsou to příliš veliké cíle a neměl by to dělat Energetický regulační úřad?

Jsou to obrovské cíle, ale musí to dělat někdo opravdu nezávislý, nebo se o to alespoň musí pokusit. Když jsem, jako ředitel sekce, v roce 2001 pod vedením historicky první předsedkyně Energetického regulačního úřadu paní Jany Novotné, ERÚ na „zelené louce“ v Jihlavě a v Praze budoval, doufal jsem, že to bude nezávislý úřad, který bude opravdu efektivně regulovat. Bohužel to bylo jinak. ERÚ se od roku 2011 pod vedením předsedkyně Aleny Vitáskové musel těžce vzpamatovávat z porušování zákonů v době solárního boomu 2009 - 2010, které způsobilo škody za více než 162 miliard korun. Snad jsem trochu pomohl ke stabilizaci ERÚ v letech 2016 – 2017 z pozice 1. místopředsedy. Při sledování tisku od roku 2018 však začínám mít dojem, že ERÚ opravdu není tím nezávislým a funkčním úřadem, který by schopen ty cíle zvládnout, i proto jsme vybudovali Institut pro energetiku.

Držím Institutu pro energetiku i české energetice palce, aby se Vám podařilo cíle splnit a děkuji za rozhovor

Děkuji jménem Institutu.

Tagy článku

SECURITY magazín je ve své tištěné podobě první a jediný český odborný časopis o komerční bezpečnosti a vychází od roku 1994. SECURITY magazín se orientuje především na profesionály v přímém výkonu služby v soukromých bezpečnostních agenturách a ve firmách, které poskytují technické bezpečnostní služby. Je určen také manažerům, kteří uvedené služby prodávají a řídí a bezpečnostním specialistům, kteří bezpečnostní služby nakupují v soukromém i státním sektoru. Zkušenosti a informace v SECURITY magazínu jsou ale určeny i laické veřejnosti, potenciálním zákazníkům, kteří o bezpečnosti velmi často mluví a ne vždy jí rozumí nebo chápou její specifika. SECURITY magazín chce tradiční spoluprací s akademickým prostředím a experty v oboru dokázat, že komerční bezpečnost je multioborová disciplína, úzce propojená požadavky norem a předpisů a je v mnoha ohledech založena na moderních vyspělých technologiích, které mohou instalovat a provozovat pouze vzdělaní specialisté.

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace