Vznikla nová sekce Rady ředitelů AOBP - elektronického boje a ISR

Vznikla nová sekce Rady ředitelů AOBP - elektronického boje a ISR
02 / 12 / 2020, 15:00

V rámci Rady ředitelů AOBP (Asociace obranného a bezpečnostního průmyslu) vznikla sekce Elektronického boje a ISR (Intelligence, Surveillance, Recognisance). Předsedou sekce byl zvolen Ing. Petr Bičík, MBA za JISR Institute a.s.

Problematika elektronického boje a jeho využití v ISR (Intelligence, Surveillance, Reconnaissance) procesu společně s kybernetickou ochranou a kybernetickým útokem získala na významu jak z důvodu dostupných technologií, tak politickou situací, která vznikla po anexi Krymu.

Tato situace akcelerovala související procesy budované v rámci NATO a obranných strukturách EU, které vyzvaly členské země na zohlednění vytvořených standardů a principů při budování místních lokálních bezpečnostních struktur zaměřených na tuto problematiku. EW a ISR je především o sběru normovaných informací s co největším geografickým záběrem a společné strategii k jejich vyhodnocování a použití. To umožní maximální využití zdrojů (senzorů, efektorů), které má aliance k dispozici na územích členských států.

Nově vzniklá sekce elektronického boje a ISR se chce zabývat následující problematikou:

- Koordinovaný způsob vyjednávání s MO a ostatními státními institucemi k budování EW a ISR jako strategické schopnosti pro podporu vojenských operací.

- Zvýšení konkurenceschopnosti českých firem v NATO a EU obranných strukturách propagací a reálnou podporou uceleného konceptu, který vzniká v AČR.

- Iniciovat změny ve způsobu přípravy projektů umožňujících výměnu informací mezi řešitelem a uživatelem již v přípravné fázi a tvorbu uživatelsky přijatelných řešení přímo s konečnými uživateli při zachování konkurenčního prostředí

- Podpora, propagace konceptu a reálné napojení a integrace EW a ISR i v rámci vojenských struktur AČR

Sekce si klade za cíl rozvíjet spolupráci svých členů s institucemi ČR, NATO a EU, které mohou významně přispět k implementaci základních standardů a principů, na kterých jsou EW a ISR procesy založeny.

 

Tagy článku

SECURITY magazín je ve své tištěné podobě první a jediný český odborný časopis o komerční bezpečnosti a vychází od roku 1994. SECURITY magazín se orientuje především na profesionály v přímém výkonu služby v soukromých bezpečnostních agenturách a ve firmách, které poskytují technické bezpečnostní služby. Je určen také manažerům, kteří uvedené služby prodávají a řídí a bezpečnostním specialistům, kteří bezpečnostní služby nakupují v soukromém i státním sektoru. Zkušenosti a informace v SECURITY magazínu jsou ale určeny i laické veřejnosti, potenciálním zákazníkům, kteří o bezpečnosti velmi často mluví a ne vždy jí rozumí nebo chápou její specifika. SECURITY magazín chce tradiční spoluprací s akademickým prostředím a experty v oboru dokázat, že komerční bezpečnost je multioborová disciplína, úzce propojená požadavky norem a předpisů a je v mnoha ohledech založena na moderních vyspělých technologiích, které mohou instalovat a provozovat pouze vzdělaní specialisté.