Vzpomínky na první odolný počítač Husky Hunter

Vzpomínky na první odolný počítač Husky Hunter
Autor: Redakce|Popisek: Husky Hunter
06 / 07 / 2017, 09:00

V roce 1981 anglická počítačová firma DVW Microelectronics vyvinula a začala vyrábět přenosný počítač pro venkovní použití. Požadavek na vývoj vzešel od vodárenské společnosti Severn Trent Water. Pracovníci této firmy potřebovali opravdu odolný stroj, který by vydržel občas i polití nějakou tou vodou, nebo pád na zem.

Počítač nazvaný Husky byl představen v pořadu BBC „Tomorrow´s World“, kde zaujal představitele britského ministerstva obrany. Ministerstvo pak podepsalo s firmou DVW kontrakt na dodávky počítačů Husky jako součást projektu střel Rapier. Počítač Husky nebyl pouze první odolný počítač, ale zároveň i jeden z prvních opravdu přenosných počítačů. Nutno dodat, že za jeho odolnost a vodotěsnost si nechala firma posléze přejmenovaná na Husky Computers řádně zaplatit.

A co uchvátilo uživatele počítače v roce 1981? Membránová klávesnice podobná té, jakou používalo slavné ZX-81, procesor kompatibilní s Zilog 80 a zabudovaný Basic. Paměť měla ohromujících 32kB RAM a 16kB ROM.

Husky byl nahrazen v roce 1983 strojem Husky Hunter. Hunter byl počítač určený pro práci ve všech podmínkách, po svém předchůdci zdědil celohliníkové tělo, byl voděodolný a odolný proti nárazům. Při použití alkalických baterií typu AA vydržel v provozu 45 hodin. Na pravé boční straně počítače se nacházelo tlačítko, po jehož stisku se displej modře osvítil, a bylo tedy možné pracovat i poté, co nad savanou zapadlo slunce. Dovedete si představit výkonnější přístroj na výpravu mimo civilizaci? Škoda, že počítače 21. století také tak dlouho nevydrží…

Dodávky Hunterů nemířily pouze do britské armády, ale používala je například i švédská armáda, případně uživatelé v těžkých provozech, či vědci a doktoři v Africe. Tento celohliníkový stroj se stal opravdovou legendou.

Hunter měl v ROM nahraný operační systém DEMOS kompatibilní se systémem CP/M a zabudovaný Basic. Programy zobrazovaly výsledky na plně grafickém displeji, Basic v Hunteru podporoval příkazy typu Circle, Line apod. Komunikaci s periferiemi zajišťoval port RS 232, přes který bylo možné zapojit tiskárny komunikující přes sériové rozhraní, disketovou jednotku o kapacitě 720 kB a 1,4 MB. Přes RS232 bylo možné Hunter připojit kabelem „Null Modem“ i k stolnímu počítači, kde bylo nutné spustit utilitku HCOM.

Port RS-232

Husky Hunter jsem získal v roce 1991 v době svého studia na ČVUT a stál mě přibližně 200 marek, což byla cena, za niž byl vyprodáván ze skladů švédské armády. Tiskárna byla od firmy Robotron, model K6304. Tiskla na termopapír jako fax, takže to, co jsem vytisknul, moc dlouho nevydrželo a časem vybledlo do nečitelna.

Můj Husky pochází z roku 1984 a i po třiceti letech od opuštění výrobní linky vypadá jako nový. Krycí sklo bez jediného škrábance, a to i přesto, že v letech jeho vzniku o Gorilla Glass ještě fakt nikdo nic nevěděl. Po zandání baterií a stisku tlačítka PWR problikne krátce uvítací obrazovka s obrázkem psí tlapky a objeví se operační systém Demos se základní nabídkou programů, tedy Basic, Terminal, textový editor a nastavení hodin. Vše ostatní se musí do paměti o velikosti 276 kB nahrát. Programy v Basicu po jejich zapsání a překompilování do souborů s koncovkou com se zobrazují v hlavním menu Huskyho.

Tagy článku

SECURITY magazín je ve své tištěné podobě první a jediný český odborný časopis o komerční bezpečnosti a vychází od roku 1994. SECURITY magazín se orientuje především na profesionály v přímém výkonu služby v soukromých bezpečnostních agenturách a ve firmách, které poskytují technické bezpečnostní služby. Je určen také manažerům, kteří uvedené služby prodávají a řídí a bezpečnostním specialistům, kteří bezpečnostní služby nakupují v soukromém i státním sektoru. Zkušenosti a informace v SECURITY magazínu jsou ale určeny i laické veřejnosti, potenciálním zákazníkům, kteří o bezpečnosti velmi často mluví a ne vždy jí rozumí nebo chápou její specifika. SECURITY magazín chce tradiční spoluprací s akademickým prostředím a experty v oboru dokázat, že komerční bezpečnost je multioborová disciplína, úzce propojená požadavky norem a předpisů a je v mnoha ohledech založena na moderních vyspělých technologiích, které mohou instalovat a provozovat pouze vzdělaní specialisté.

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace