Vzpoury migrantů včera v Maďarsku, dnes na Lesbosu

Vzpoury migrantů včera v Maďarsku, dnes na Lesbosu
02 / 06 / 2016, 13:15

300 migrantů se ve středu kolem poledne vzbouřilo v uprchlickém táboře na jihu Maďarska. Dnes se vzbouřili migranti na Lesbosu - nechtějí deportaci do Turecka.

Migranti si stěžují na životní podmínky v uzavřeném objektu a na příliš pomalé vyřizování jejich žádostí o azyl. Syřan zvolený jako mluvčí předal úřadům petici, v níž se mimo jiné požaduje přemístění do otevřeného zařízení pro uprchlíky. Zároveň vyzval shromážděné k pochodu do Budapešti, ležící přibližně 150 kilometrů na sever. Zabránily jim v tom ale stovky policistů, kteří byli na místo povoláni. Zdroj: novinky.cz

V uprchlickém táboře Moria na řeckém ostrově Lesbos se v noci na dnešek vzbouřili migranti z Afghánistánu a Pákistánu, kteří se brání zpětné deportaci do Turecka, odkud do Řecka přišli. Není to poprvé, koncem dubna se také vzbouřili proti deportacím.

Mluvčí úřadu vysokého komisaře OSN pro uprchlíky na ostrově Boris Šeširkov sdělil, že při incidentu začaly také hořet stany, ale že dnes dopoledne se již situace uklidnila. "Po podpisu dohody mezi EU a Tureckem (zahrnující zpětné vracení migrantů) jsme opakovaně svědky podobných potyček. Uprchlíci a migranti jsou zklamaní a zoufalí," řekl.

Od vstupu dohody EU s Ankarou v březnu bylo vráceno do Turecka 411 osob, převážně Pákistánců, z nichž ani jeden ani formálně nepožádal o azyl.

Napětí panuje i na dalších řeckých ostrovech na východě Egejského moře, kde celkově uvízlo asi 8500 uprchlíků a migrantů. Znepokojeni jsou i místní obyvatelé, kteří se obávají, že v nastávající sezóně nedorazí příliš turistů, kteří jsou vůbec v celé zemi na pokraji hospodářské propasti vydatným zdrojem příjmů.

Tagy článku