Vzpoury migrantů včera v Maďarsku, dnes na Lesbosu

Vzpoury migrantů včera v Maďarsku, dnes na Lesbosu
02 / 06 / 2016, 13:15

300 migrantů se ve středu kolem poledne vzbouřilo v uprchlickém táboře na jihu Maďarska. Dnes se vzbouřili migranti na Lesbosu - nechtějí deportaci do Turecka.

Migranti si stěžují na životní podmínky v uzavřeném objektu a na příliš pomalé vyřizování jejich žádostí o azyl. Syřan zvolený jako mluvčí předal úřadům petici, v níž se mimo jiné požaduje přemístění do otevřeného zařízení pro uprchlíky. Zároveň vyzval shromážděné k pochodu do Budapešti, ležící přibližně 150 kilometrů na sever. Zabránily jim v tom ale stovky policistů, kteří byli na místo povoláni. Zdroj: novinky.cz

V uprchlickém táboře Moria na řeckém ostrově Lesbos se v noci na dnešek vzbouřili migranti z Afghánistánu a Pákistánu, kteří se brání zpětné deportaci do Turecka, odkud do Řecka přišli. Není to poprvé, koncem dubna se také vzbouřili proti deportacím.

Mluvčí úřadu vysokého komisaře OSN pro uprchlíky na ostrově Boris Šeširkov sdělil, že při incidentu začaly také hořet stany, ale že dnes dopoledne se již situace uklidnila. "Po podpisu dohody mezi EU a Tureckem (zahrnující zpětné vracení migrantů) jsme opakovaně svědky podobných potyček. Uprchlíci a migranti jsou zklamaní a zoufalí," řekl.

Od vstupu dohody EU s Ankarou v březnu bylo vráceno do Turecka 411 osob, převážně Pákistánců, z nichž ani jeden ani formálně nepožádal o azyl.

Napětí panuje i na dalších řeckých ostrovech na východě Egejského moře, kde celkově uvízlo asi 8500 uprchlíků a migrantů. Znepokojeni jsou i místní obyvatelé, kteří se obávají, že v nastávající sezóně nedorazí příliš turistů, kteří jsou vůbec v celé zemi na pokraji hospodářské propasti vydatným zdrojem příjmů.

Tagy článku

SECURITY magazín je ve své tištěné podobě první a jediný český odborný časopis o komerční bezpečnosti a vychází od roku 1994. SECURITY magazín se orientuje především na profesionály v přímém výkonu služby v soukromých bezpečnostních agenturách a ve firmách, které poskytují technické bezpečnostní služby. Je určen také manažerům, kteří uvedené služby prodávají a řídí a bezpečnostním specialistům, kteří bezpečnostní služby nakupují v soukromém i státním sektoru. Zkušenosti a informace v SECURITY magazínu jsou ale určeny i laické veřejnosti, potenciálním zákazníkům, kteří o bezpečnosti velmi často mluví a ne vždy jí rozumí nebo chápou její specifika. SECURITY magazín chce tradiční spoluprací s akademickým prostředím a experty v oboru dokázat, že komerční bezpečnost je multioborová disciplína, úzce propojená požadavky norem a předpisů a je v mnoha ohledech založena na moderních vyspělých technologiích, které mohou instalovat a provozovat pouze vzdělaní specialisté.

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace