,,Vzpurný" turecký ministr zahraničí chce přistát v Rotterdamu i přes úřední zákaz. Pokud mě nepustíte, čeká vás tvrdá odveta, pohrozil

,,Vzpurný&quote; turecký ministr zahraničí chce přistát v Rotterdamu i přes úřední zákaz. Pokud mě nepustíte, čeká vás tvrdá odveta, pohrozil
Autor fotografie: flickr.com|Popisek: Mevlut Cavusoglu
11 / 03 / 2017, 13:15

Vypadá to, že se schyluje k turecko-nizozemské diplomatické roztržce.

Ministr zahraničí Mevlüt Cavusoglu pojede do Nizozemí i přesto, že úřady mu zakázaly přistát v Rotterdamu. Cavusoglu chtěl původně agitovat za prezidenta Recepa Erdogana na protureckém shromáždění.

Manifestace Turků žijících v Nizozemíměla především podpořit Erdogana a jeho zvýšení pravomocí, za což je kritizován tureckou opozicí. Cavusoglu chtěl původně s těmito opatřeními vyjádřit veřejně svůj souhlas svým příjezdem na toto shromáždění, než bylo úředně zakázáno.

Ministr zahraničí řekl, že nizozemská vláda si bere Turky žijící v Nizozemí jako rukojmí. V rozhovoru pro CNN prohlásil, že turečtí občané žijící v Nizozemí nejsou a nemohou být ,,rukojmími" této země. Současně pohrozil, že pokud mu Nizozemí zabrání v tom, aby do Rotterdamu přijel, Turecko odpoví tvrdými ekonomickými a politickými sankcemi.

Podobná proturecká shromáždění byla zakázána také v Německu. Prezident Erdogan vzápětí přirovnal nedávné zrušení mítinků, na nichž měli v Německu vystoupit turečtí politici, k praktikám nacistů.

 

psali jsme:

Erdogan vzkazuje Německu: Nelišíte se od nacistů!

Zdroj: reuters.com

Tagy článku