Vztah kandidátů na prezidenta k vojenské službě. Kdo má modrou knížku a kdo absolvoval povinnou vojnu?

Vztah kandidátů na prezidenta k vojenské službě. Kdo má modrou knížku a kdo absolvoval povinnou vojnu?
Autor fotografie: flickr.com (CC BY 2.0) |Popisek: Pražský hrad
27 / 12 / 2017, 14:30

Občané budou již podruhé v nadcházejících lednových volbách vybírat hlavu státu. Prezident republiky je i vrchním velitelem ozbrojených sil. Security magazín zmapoval, zda uchazeči o nejvyšší státní funkci absolvovali povinnou vojenskou službu a jaký k ní mají vztah.

První dva prezidenti České republiky, tedy Václav Havel a Václav Klaus, absolvovali povinnou prezenční vojenskou službu. Současný prezident Miloš Zeman byl ze zdravotních důvodů zproštěn povinné vojenské služby a v 60.letech získal modrou knížku. Svůj vztah k vojenské službě vyjádřil jednoznačným stanoviskem, že vojenská služba jsou vyhozené peníze.

V prosinci se uskutečnila debata zbylých osmi kandidátů na téma obranné a bezpečnostní politiky. Jeden z dotazů byl také, zda absolvovali povinnou prezenční vojenskou službu.

Čtyři kandidáti přiznali, že neabsolvovali vojenskou službu a to buď úplně, nebo částečně. Textař a multimilionář Michal Horáček se vyjádřil, že v 70. letech udělal vše pro to, aby získal modrou knížku. Podle vlastních slov nechtěl sloužit v armádě vlastního státu z toho důvodu, že podléhala okupační moci. Avšak dodal, že je vlastníkem zbrojního průkazu a pravidelně chodí střílet.

psali jsme: Budoucí ministr obrany ČR? Realista. „Bootcampy“ na úkor lidové armády

Lékař Marek Hilšer odpověděl, že byl sice odveden a modrou knížku nemá, ale z důvodu studia byl jeho nástup na povinnou vojenskou službu odložen. Před jeho nástupem došlo ke zrušení povinné vojenské služby. Dodal však, že přemýšlí o aktivních zálohách.

Petra Hanniga a Pavla Fischera pojí jedna věc. Oba sloužili v armádním uměleckém sboru. Diplomat Fischer sdělil, že absolvoval 2 roky katedry, následně se dal do řad umělců a poté absolvoval civilní službu. Hudebník a textař Hannig absolvoval náhradní vojenskou pětiměsíční službu v uměleckém sboru, za což se zároveň omluvil.

Prezident Asociace obranného a bezpečnostního průmyslu Jiří Hynek absolvoval vojenskou katedru a odešel jako desátník v záloze. Další tři kandidáti absolvovali vojenskou službu a z armády odešli jako důstojníci.

psali jsme:Budou od roku 2016 povinné vojenské odvody pro muže i ženy?

Bývalý předseda Akademie věd Jiří Drahoš absolvoval povinnou vojenskou službu, jako vyškolený chemik a vyšel v hodnosti nadporučíka v záloze. Bývalý ředitel Škodovky Vratislav Kulhánek absolvoval vojenskou službu a z armády odešel v nejvyšší hodnosti, jako major ve výslužbě. Kulhánek dodal, že absolvoval i testy v Urně, tedy v Útvaru rychlého nasazení.

Kandidát, který je s vojenskou službu spjat nejtěsněji, je bývalý premiér Mirek Topolánek. Ten absolvoval vojenské gymnázium, ale z politických důvodů mu údajně nebylo umožněno pokračovat v dráze profesionálního vojáka. Nakonec absolvoval vojenskou katedru a z armády vyšel v hodnosti kapitána v záloze.

 

Nepřehlédněte na Security magazínu: Technologie - nejnovější ,,vychytávky" ze světa vědy a techniky. Od futuristických zbraní až po bojové drony. S námi víte více

Tagy článku

SECURITY magazín je ve své tištěné podobě první a jediný český odborný časopis o komerční bezpečnosti a vychází od roku 1994. SECURITY magazín se orientuje především na profesionály v přímém výkonu služby v soukromých bezpečnostních agenturách a ve firmách, které poskytují technické bezpečnostní služby. Je určen také manažerům, kteří uvedené služby prodávají a řídí a bezpečnostním specialistům, kteří bezpečnostní služby nakupují v soukromém i státním sektoru. Zkušenosti a informace v SECURITY magazínu jsou ale určeny i laické veřejnosti, potenciálním zákazníkům, kteří o bezpečnosti velmi často mluví a ne vždy jí rozumí nebo chápou její specifika. SECURITY magazín chce tradiční spoluprací s akademickým prostředím a experty v oboru dokázat, že komerční bezpečnost je multioborová disciplína, úzce propojená požadavky norem a předpisů a je v mnoha ohledech založena na moderních vyspělých technologiích, které mohou instalovat a provozovat pouze vzdělaní specialisté.

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace