Pentagonu se nelíbí bombardování Libye. Egypt zapomněl informovat USA

Pentagonu se nelíbí bombardování Libye. Egypt zapomněl informovat USA
Autor fotografie: © Dassault Aviation - F. Robineau|Popisek: Rafale
19 / 02 / 2015, 15:15

USA nechtějí vojensky zasahovat v Libyi a nesouhlasí s bombardováním výcvikových táborů IS. Urazily se, protože se jich Egypt nedovolil, zda smí či nesmí prosazovat svoje právo na sebeobranu? Egyptu to nevadí - nakoupil zbraně za 140 miliard korun ve Francii.

Mluvčí Pentagonu včera uvedl, že americká strana nebyla v předstihu informována o chystaných egyptských útocích na pozice islámského státu v Libyi.  

Admirál John Kirby během briefingu v Pentagonu doslova uvedl: "Nebyli jsme v předstihu informováni. My jsme se útoků nezúčastnili a v tuto chvíli je nepodporujeme". A doplnil: "S Egyptem máme komplikované vztahy".

Egyptský ministr zahraničí Shoukry, už dříve v rozhovoru pro al-Arabiya zopakoval, že nálety prováděné na pozice islámského státu (IS) v Libyi jsou součástí práva Egypta na "sebeobranu" ("IS "Libyi použijeme jako vstupní bránu do EU!")

Egyptské stíhačky americké výroby F-16 bombardovaly v pondělí výcvikové tábory islámského státu u města Derna jako reakci na podřezání 21 egyptských křesťanů

Vztahy mezi Egyptem a USA jsou napjaté již od svržení demokratické vlády Mohammeda Morsiho v roce 2013 právě současným prezidentem  Abdalem Fattáhem Sísí . USA tehdy zastavily dodávky zbraní do Káhiry včetně čtyř stíhaček F-16 a náhradních dílů. Loni v prosinci odmítl Pentagon dodat do Egypta 10 vrtulníků Apache, které měly zastavit stoupající vliv Al-Káidy na Sinaji. 

Egypt se díky zbrojnímu "embargu" USA rozhodl pro nákup 24 francouzských stíhaček Rafaele. Smlouvu o nákupu stíhacích letounů podepsal Egypt v pondělí.Součástí zbrojní dohody s Paříží je i prodej raket vzduch-vzduch a námořní fregaty. O stíhačkách Rafaele jsme psali v článku "Indie si nekoupí stíhačky Rafale od Francie! Ruský SU-30 náhradou?"

Celková hodnota transakce dosahuje 5,2 miliardy eur (přes 140 miliard Kč), uvedla agentura Reuters. Káhira si od koupě slibuje posílení svých vojenských schopností v souvislosti s rozšiřujícím se konfliktem v sousední Libyi (zdroj: lidovky.cz)

Káhira požádala OSN o zrušení zbrojního embarga na Libyi, s tím, aby zbraně byly poskytnuty mezinárodně uznané libyjské vládě, která bojuje na domácí půdě s islamistickými frakcemi a nyní i přímo s IS.  USA na to reagovaly tím, že nyní nemají v úmyslu zasahovat proti islámskému státu v Libyi vojenskými prostředky.

Egyptské ministerstvo obrany zveřejnilo video, které údajně ukazuje záběry z leteckých úderů na cíle islámského státu ve východní Libyi (zdroj: YouTube, newstoday towatch)


Zdroj: foxnews.com

Foto: © Dassault Aviation - F. Robineau, dassault-aviation.com

Psali jsme také:

Válka v severní Africe je na spadnutí. Itálie se obává libyjských uprchlíků

IS "Libyi použijeme jako vstupní bránu do EU!"

Nové záběry z útoku atentátníků na redakci Charlie Hebdo

Západ prohrává válku s islámským státem

Ředitel EUROPOLU: tisíce Evropanů jsou pro nás teroristickou hrozbou, požadujeme větší pravomoci

Francouzské bezpečnostní orgány věděly o nebezpečí teroristického útoku. Jsou ale bezradné

Bezprecedentní teroristický útok radikálních islamistů v Paříži. Evropa je v šoku

České tajné služby se obávají radikálních islamistů. Požadují změnu zákona o tajných službách

Další teroristický útok ve Francii - vláda povolává do ulic další policisty a vojáky

Vykřikl „Allahu Akbar!” a autem najel do chodců - pomatenec řádil ve Francii.

Islamisté zaútočili v australském Sydney

Islámská Saudská Arábie staví opevnění proti islámskému státu

 

 

Tagy článku

SECURITY magazín je ve své tištěné podobě první a jediný český odborný časopis o komerční bezpečnosti a vychází od roku 1994. SECURITY magazín se orientuje především na profesionály v přímém výkonu služby v soukromých bezpečnostních agenturách a ve firmách, které poskytují technické bezpečnostní služby. Je určen také manažerům, kteří uvedené služby prodávají a řídí a bezpečnostním specialistům, kteří bezpečnostní služby nakupují v soukromém i státním sektoru. Zkušenosti a informace v SECURITY magazínu jsou ale určeny i laické veřejnosti, potenciálním zákazníkům, kteří o bezpečnosti velmi často mluví a ne vždy jí rozumí nebo chápou její specifika. SECURITY magazín chce tradiční spoluprací s akademickým prostředím a experty v oboru dokázat, že komerční bezpečnost je multioborová disciplína, úzce propojená požadavky norem a předpisů a je v mnoha ohledech založena na moderních vyspělých technologiích, které mohou instalovat a provozovat pouze vzdělaní specialisté.

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace