Wagnerova skupina se stahuje z rozstříleného Bachmutu. Kadyrovci dostali nový rozkaz

Wagnerova skupina se stahuje z rozstříleného Bachmutu. Kadyrovci dostali nový rozkaz
Autor fotografie: Government.ru, CC BY 4.0|Popisek: Ramzan Kadyrov a Dmitrij Medveděv
01 / 06 / 2023, 09:30

Vojska čečenského diktátora Ramzana Kadyrova dostala pravděpodobně po téměř roce rozkaz obnovit bojové operace na Ukrajině; toto rozhodnutí souvisí se stažením žoldáků ze skupiny Wagner z Bachmutu, uvedl ve zprávě Americký institut pro studium války (ISW).

Sám Kadyrov ve středu argumentoval tím, že jemu podřízené formace mají převzít odpovědnost za celou frontovou linii v Doněcké oblasti a také se zapojit do bojů v Záporožské a Chersonské oblasti. Podle analýzy think tanku z Washingtonu tam však ISW žádné známky Kadyrovovy aktivity nezaznamenal.

Čečenské síly účastnící se ruské invaze na Ukrajinu dosud operovaly převážně v týlu fronty. Změna role těchto jednotek může vyplývat z hodnocení Kremlu, který pravděpodobně Kadyrovovy příznivce vnímá jako nevyužitou údernou sílu.

Pokud jsou však pravdivá tvrzení samotného Kadyrova, že jeho formace na Ukrajině mají pouhých 7 000 vojáků, nepodaří se těmto jednotkám na bojišti výrazněji prorazit, zhodnotil ISW.

Bojí se Putin Kadyrovova spojenectví s Prigožinem?

Rozhodnutí ruského velení může znamenat i pokus o rozbití neformální dohody Kadyrova s ​​majitelem Wagnerovy skupiny Jevgenijem Prigožinem. Putin tak působí proti alianci, která je podle něj nebezpečná, a využívá také příležitosti ke zdůraznění převahy Moskvy nad čečenskými jednotkami, které se dosud těšily velké míře nezávislosti, poznamenalo americké centrum.

Kadyrovci jsou zvláštní jednotky čečenského vůdce (formálně hlavy republiky) Ramzana Kadyrova, které tvoří významnou část Národní gardy (Rosgvardia) - formace vytvořené v roce 2016 na základě vnitřních jednotek ministerstva vnitra Rusko a velel jí generál Viktor Zolotov, bývalý šéf osobní bezpečnosti Vladimira Putina.

Od začátku ruské invaze na Ukrajinu se objevují zprávy o Kadyrovových zločinech proti civilistům a jejich výsadním postavení v armádě agresora, což prý vedlo ke konfliktům s dalšími ruskými jednotkami. Podle četných zpráv z fronty jsou Kadyrovci využíváni i jako vojáci tzv. bariérové ​​jednotky, zastavující lidi násilně mobilizované do ruské armády (včetně obyvatel okupovaných území Ukrajiny) před dezercí.

Zdroj: tvp.info

Tagy článku

SECURITY magazín je ve své tištěné podobě první a jediný český odborný časopis o komerční bezpečnosti a vychází od roku 1994. SECURITY magazín se orientuje především na profesionály v přímém výkonu služby v soukromých bezpečnostních agenturách a ve firmách, které poskytují technické bezpečnostní služby. Je určen také manažerům, kteří uvedené služby prodávají a řídí a bezpečnostním specialistům, kteří bezpečnostní služby nakupují v soukromém i státním sektoru. Zkušenosti a informace v SECURITY magazínu jsou ale určeny i laické veřejnosti, potenciálním zákazníkům, kteří o bezpečnosti velmi často mluví a ne vždy jí rozumí nebo chápou její specifika. SECURITY magazín chce tradiční spoluprací s akademickým prostředím a experty v oboru dokázat, že komerční bezpečnost je multioborová disciplína, úzce propojená požadavky norem a předpisů a je v mnoha ohledech založena na moderních vyspělých technologiích, které mohou instalovat a provozovat pouze vzdělaní specialisté.