Autor fotografie: U.S. Pacific Fleet / Flickr|Popisek: Patriot
Ukrajinský konflikt doslová polévá živou vodou zbrojní průmysl v USA. Nejde jen o přímé dodávky Kyjevu, ale i náhrady zbraňových systémů poslaných napadené zemi evropskými spojenci. Některé firmy nestačí vyrábět.
Washington Post svojí analýzu označuje za nejlépe střežené tajemství americké vojenské pomoci Ukrajině. Schválené prostředky nejdou přímo Kyjevu, ale nejprve do amerického průmyslu. Z 68 miliard schválené pomoci jde téměř 90 procent nejprve Američanům. Skutečně paradoxní je, že ačkoli zřejmě v celkových sumách Američané rozhodně neprodělají, americký deník zmiňuje zákonodárce, kteří jsou proti pomoci napadené zemi. Je zmíněno, že 31 senátorů a členů Sněmovny reprezentantů, kteří jsou z obvodů výrazné výroby zbraní, hlasuje proti pomoci.
Válka na Ukrajině ve svých důsledcích oživuje americký zbrojní průmysl a vytváří nová pracovní místa. Vládní finanční injekce mají dost zásadní vliv a vytváří možnosti na několik let. Nejde jen o Ukrajinu. Izrael dostává z USA velké množství řízených raket a zřejmě i střel ráže 155 mm, které jsou využívány masově IDF v Gaze. Samotná analýza řeší jen hlavní výrobce a nevěnuje se subdodavatelům, kteří nepochybně vytváří poměrně dost velký řetězec.
Analytici identifikovali celkově 117 výrobních linek v nejméně 31 státech a 71 městech a rovnou přiznávají, že se nezvládli věnovat všem výrobcům. Americký senátor J. D. Vance se na síti X vyjádřil v tom smyslu, že stav americké obranné průmyslové základny je národním skandálem a jeho oprava patří k nejnaléhavějším prioritám, což naplňuje americká pomoc Ukrajině. Jako příklad je uvedeno, že USA od roku 2005 nevyrobily ani jednu protiletadlovou střelu Stinger. Na Ukrajinu jich bylo posláno 1 400 a tusconský výrobce jako náhradu získal kontrakt na 625 milionů dolarů.
Dalších 600 milionů dolarů dostala firma ze St. Louis, která dělá z hloupých bomb chytré. Přidává GPS a konstruuje naváděné klouzavé pumy. Firma dále vyvinula GLSDB speciálně pro Ukrajinu, jedná se o rakety do HIMARSů. Washington Post jasně hovoří o tom, že bez konfliktu na Ukrajině by se tyto systémy nevyráběly a prakticky počítá s tím, že budou použity ve válce o Tchaj-wan! Celkově se tedy počítá s válkou proti Rusku, Hamásu a dokonce i případně s Čínou.
Ve West Plains začala masová výroba sledovacího radaru MIM-104 Phased Array pro raketový systém Patriot. Tyto radary měly zachytit ruskou hypersonickou střelu Kinžal a ta měla být následně sestřelena. Dlouhodobě se řeší, a je to označováno za nejvíce šokující, produkce 155mm granátů do dělostřeleckých systémů standardizované ráže NATO. USA se snaží zvýšit produkci na 100 000 kusů měsíčně. SM se touto problematikou zabýval podrobně zde.
Jak již bylo zmíněno, nejde jen o přímou pomoc Ukrajině, ale i o dodávky zbraní spojencům. Především Poláci objednali vrtulníky Apache v počtu až 96 kusů, čímž se stanou druhým největším uživatelem těchto bitevních helikoptér hned po USA. Velké jméno si udělali salvové raketomety HIMARS a střely ATACMS, Varšava jich objednává velké množství s desítkami tisíc raket. V Ohiu se budou vyrábět nové Abramsy. Je nutno zmínit i Lockheed Martin a jeho F-35. Ti už vůbec nestačí vyrábět i kvůli problémům se subdodavateli.
V každém případě celá americká pomoc je koncipována tak, aby z ní těžil domácí průmysl a zároveň významně omezuje korupční jednání na Ukrajině. To, zda se některé systémy dostávají do rukou Rusům nebo Číňanům, je druhá věc. Celosvětové oživení vojensko-průmyslového komplexu je právě patrné nejvíce ve Spojených státech. Ale třeba německá KMW také naprosto nestíhá vyrábět své Leopardy. Americký lobbing dlouhodobě vytlačuje ruské zbraně z trhů a daří se mu získávat stále významnější pozice třeba v Indii, která byla tradičním odběratelem Moskvy.