Dohoda na omezení migrace mezi německými vládními stranami CDU a CSU bude podle serveru deníku Die Welt fungovat jen v případě, že se ji rozhodnou dodržovat i uprchlíci. Jak by její naplňování vypadalo v praxi, pokud by do Německa znovu vyrazily statisíce běženců, není podle něj jasné.
"Kompromis mezi CDU a CSU v otázce přistěhovalectví bude fungovat jen, pokud se ho budou držet i běženci a žadatelé o azyl a už nikdy si ve velkém počtu nezvolí cestu, která by pro většinu z nich mohla být nasnadě: v důsledku nouze prostě vyrazit," píše Die Welt, podle něhož to ale zřejmě uprchlíkům musí nejprve někdo vysvětlit.
Dohoda CDU kancléřky Angely Merkelové a CSU bavorského premiéra Horsta Seehofera počítá s limitem pro příchod běženců ve výši 200.000 ročně, aniž by přitom používala termín "horní hranice". "Krátce řečeno: Horní hranice (pro příjem běženců) je mrtvá, ať žije horní hranice," komentuje to německý list, podle něhož šlo o to, aby si obě strany zachovaly tvář.
Merkelová se proti horní hranici pro příjem běženců dlouhodobě stavěla, a proto kompromis s tímto pojmem nepracuje, Seehofer zase prosazoval limit ve výši 200.000 ročně, který dostal. V závěrečném textu tak stojí: "Chceme dosáhnout toho, aby celkové číslo přijetí z humanitárních důvodů (uprchlíci a žadatelé o azyl...minus počet deportací a dobrovolných odchodů budoucích uprchlíků) nepřesáhlo 200.000 lidí ročně."
Kompromis počítá také s tím, že Německo žádného žadatele o azyl neodmítne na hranicích. "Otevřené je tak nadále, co se stane, když přijde více lidí než avizovaných 200.000," konstatuje Die Welt. Na vrcholu migrační krize v roce 2015 jich bylo 890.000. Na případ, že by se něco podobného opakovalo, není podle listu dohoda připravena. Tváří se přitom tak, jako by se dalo přistěhovalectví bez problémů řídit.
Zdroj: ČTK