WHO varuje: Na jihozápadní Ukrajině byla zjištěna dětská obrna. Poprvé od roku 2010

WHO varuje: Na jihozápadní Ukrajině byla zjištěna dětská obrna. Poprvé od roku 2010
Autor fotografie: Pixabay/ArmyAmber|Popisek: Ilustrační foto
02 / 09 / 2015, 18:00

Příčinou je nedostatečná proočkovanost populace. V loňském roce bylo očkováno pouze 50 procent dětí.

Informaci dnes zveřejnila agentura Reuters. Obrna byla diagnostikována u dvou dětí, desetiměsíčního a čtyřletého. Podle světové zdravotnické organizace existuje vysoké riziko dalšího šíření na celé Ukrajině, nicméně nemoc by se neměla šířit do okolních zemí- Rumunska, Polska, Maďarska nebo Slovenska.  

Obrna se obvykle přenáší z člověka na člověka, infikovanými fekáliemi do úst - fekálně - orální cestou. Také mohou být šířeny jídlem nebo vodou obsahující lidské fekálie a méně častěji z infikovaných slin. Ti, co jsou infikovaní mohou šířit nemoc bez toho, aniž by se u nich projevily symptomy během 6 týdnů. Tato nemoc může být diagnostikována nálezy virů ve fekáliích nebo stanovením protilátek v krvi. (Wikipedia)

Proti obrně neexistuje žádný lék, nemoc napadá nervový systém a během několika hodin může způsobit trvalé ochrnutí. To se týká hlavně malých dětí v oblastech s nedostatečnou hygienou.

Díky globální očkovací kampani se do značné míry podařilo virus zlikvidovat, pouze v Pákistánu a Afghánistánu byly v letošním roce hlášeny ojedinělé případy, stejně jako na Ukrajině.

Podle prohlášení WHO je důvodem vážný nedostatek očkovacích vakcín způsobený konfliktem mezi vládními silami a proruskými separatisty. Za posledních sedm let se úroveň vakcinace na Ukrajině výrazně snížila, proti dětské obrně nebyla očkována asi polovina dětí. 

Zdroj: Reuters

Tagy článku