WikiLeaks: Americká NSA tajně spolupracovala s německou tajnou službou

WikiLeaks: Americká NSA tajně spolupracovala s německou tajnou službou
02 / 12 / 2016, 11:00

Odhalené materiály měl k dispozici německý parlamentní vyšetřovací výbor, který se špionáží NSA zabývá.

Berlín/Washington (ČTK) - Server WikiLeaks zveřejnil 2420 nových dokumentů, které údajně dokazují aktivní spolupráci německé tajné služby BND s americkou Národní agenturou pro bezpečnost (NSA). Americká agentura podle dřívějších informací WikiLeaks odposlouchávala i kancléřku Angelu Merkelovou a německého ministra zahraničí Franka-Waltera Steinmeiera.

"Novinkou je, že německá tajná služba nejen sama používala špehovací zařízení NSA, ale léta přispívala k jeho programování," řekl agentuře DPA Alexander Sander ze Sdružení pro digitální společnost.

Vynesené tajné informace o objemu 90 gigabytů mají původ v různých federálních úřadech, včetně německé zahraniční rozvědky (BND), civilní kontrarozvědky (BfV) a Spolkového úřadu pro bezpečnost v informační technice (BSI).

"Mnohé dokumenty ukazují, jak si tajné služby nacházejí cesty k obcházení vlastních vlád," tvrdí doprovodné prohlášení WikiLeaks. "Sbírka obsahuje dřívější dohody mezi BND a NSA a materiály o vnitřních procesech v BND, ale také novější detaily o úzké spolupráci obou rozvědek. Jeden dokument z BND například uvádí, že zaměstnanec BND bude mít za úkol používat a psát software pro XKeyscore, (což je) systém NSA pro prohledávání a analyzování dat shromážděných skrze hromadné sledování," stojí dále v prohlášení.

Jiný dokument BND podle WikiLeaks odhaluje, jak se německé rozvědka připravovala na sbírání interních informací o soukromých amerických firmách působících v bezpečnostním sektoru SRN.

Zdrojem úniku nemusí být německý parlament, upozornil web listu Die Zeit. Zástupce opoziční strany Zelených ve výboru Konstantin von Notz již zveřejnění dokumentů odsoudil.

Podle dřívějších informací WikiLeaks sledovala NSA kromě Merkelové a Steinmeiera také poslední tři francouzské prezidenty včetně toho současného, Françoise Hollandea. BND prý NSA pomáhala s výzvědnými aktivitami například proti rakouským politikům.

Podle Der Spiegel přitom BND také sama vedla do roku 2013 vlastní rozsáhlou špionáž komunikace velvyslanectví spojenců z EU i USA. Rozvědka se podle německého týdeníku zajímala například o francouzské či americké cíle. BND podle médií odposlouchávala i někdejšího francouzského ministra zahraničí Laurenta Fabiuse.

Projekt WikiLeaks vznikl v roce 2006. V roce 2010 zpřístupnil tajné americké dokumenty o válce v Iráku i v Afghánistánu. Dosud server zveřejnil na čtvrt milionu tajných dokumentů, které mapují fungování americké diplomacie. Letos v říjnu portál odhalil soukromé e-maily vedoucích činitelů Demokratické strany USA.

Tagy článku

SECURITY magazín je ve své tištěné podobě první a jediný český odborný časopis o komerční bezpečnosti a vychází od roku 1994. SECURITY magazín se orientuje především na profesionály v přímém výkonu služby v soukromých bezpečnostních agenturách a ve firmách, které poskytují technické bezpečnostní služby. Je určen také manažerům, kteří uvedené služby prodávají a řídí a bezpečnostním specialistům, kteří bezpečnostní služby nakupují v soukromém i státním sektoru. Zkušenosti a informace v SECURITY magazínu jsou ale určeny i laické veřejnosti, potenciálním zákazníkům, kteří o bezpečnosti velmi často mluví a ne vždy jí rozumí nebo chápou její specifika. SECURITY magazín chce tradiční spoluprací s akademickým prostředím a experty v oboru dokázat, že komerční bezpečnost je multioborová disciplína, úzce propojená požadavky norem a předpisů a je v mnoha ohledech založena na moderních vyspělých technologiích, které mohou instalovat a provozovat pouze vzdělaní specialisté.