Winston Churchill by Brexitu hluboce litoval, říká vyjednavač o vystoupení Británie z EU

Winston Churchill by Brexitu hluboce litoval, říká vyjednavač o vystoupení Británie z EU
Autor fotografie: Flickr.com|Popisek: Guy Verhofstadt
16 / 02 / 2017, 13:00

Slavný Winston Churchill by podle Guye Verhofstadta nesouhlasil s Brexitem.

Vyjednavač o vystoupení Velké Británie z EU a bývalý belgický premiér Guy Verhofstadt se domnívá, že velký vritský státník Winston Churchill by Brexitu litoval. Verhofstadt na svém facebookovém profilu napsal, že Winston Churchill by naopak vždy dal svůj hlas sjednocené Evropě, za kterou bojoval.

Podle bývalého belgického premiéra by dnes Churchill hluboce litoval odchodu Velké Británie z EU, protože chtěl, aby se jeho země stala pevnou součástí Spojených států evropských. ,,Churchill byl federalistou. Vedl bitvu za sjednocenou Evropu. Jsem si jistý, že by hluboce litoval rozhodnutí Velké Británie opustit Evropskou unii," poznamenal Verhofstadt. V

yjednavač o Brexitu také napsal, že v rozporu s tím, co říkají dnešní euroskeptikové, usiloval Churchill vždy o to, aby Velká Británie se stala integrální součástí evropského projektu. Už proto, aby zabránil mocenské dominanci Německa.

Churchill v roce 1946 prohlásil na své přednášce ve švýcarském Curychu, že aby bylo možno znovu vytvořit ,,evropskou rodinu, je nutné ,,vybudovat svého druhu Spojené státy evropské". Velká Británie přistoupila k Evropské unii po různých peripetiích 1. ledna 1973.

 

psali jsme:

Britská královna Alžběta II. k brexitu: "Nevidím důvod, proč nemůžeme prostě odejít. V čem je problém?"

Britský parlament podpořil zahájení jednání o brexitu

 

 

Tagy článku