Workshop Amnesty International aneb vymývání mozků

Workshop Amnesty International aneb vymývání mozků
04 / 01 / 2018, 08:00

Organizace Amnesty International (dále pouze AI) na svých stránkách nabízí různé typy vzdělávacích programů pro žáky středních škol. Jedním z těchto programů je i workshop na téma MIGRACE A LIDSKÁ PRÁVA.

Když se podíváte na web AI, tak zjistíte následující: „Workshop zaměřený na téma migrace a uprchlictví z pohledu lidských práv. Studenti si prohloubí znalosti o v současné době často diskutovaném a aktuálním tématu, vyzkouší si při rolové hře azylový proces a budou mít příležitost otevřeně diskutovat v řízené diskusi. Diskuzní aktivita učí studenty nejen formulovat svůj názor, ale i respektovat názor druhých.“ Na tom by nebylo nic špatného, každý má právo na svůj názor a respektovat názory druhých je základem demokracie. Praxe ovšem vypadá poněkud odlišně. 

psali jsme: Amnesty International k policejnímu násilí v České republice

První, co skupina lektorů udělá poté, co přijde do třídy, je provedení selekce vhodných účastníků workshopu. Triko se znakem Čech, Moravy a Slezska z  vás automaticky udělá nevhodného adepta workshopu a budete vyzváni, abyste opustili místnost. Dále vám oznámí, že pořizování záznamů je zakázáno (zřejmě mají obavy o své know-how). Následuje vyplnění krátkého dotazníku, kde účastníci odpovídají na různé otázky ohledně migrace. Proč uprchlíci přicházejí do Evropy, za jakým účelem, jak se rozdělují na ekonomické migranty a uprchlíky před válkou atd. Pokud odpovíte v  rámci představ lektorů AI, zůstáváte. Pokud ovšem napíšete, že by bylo vhodné hranice uzavřít a jejich překročení trestat, stanete se opět nevhodným adeptem workshopu a budete vykázáni ze třídy.

Ti, kteří projdou úvodním sítem, se mohou zapojit do vlastní práce. Lektoři vás rozdělí do skupin po třech a každý dostanete úkol. Jeden hrajete uprchlíka, druhý migračního úředníka a třetí jakéhosi rozhodčího soudce, který nakonec zhodnotí výkony obou dalších aktérů. Zkusil jsem se pomyslně vcítit do obou rolí. Pokud bych hrál uprchlíka, tak si budu vymýšlet velmi tristní příběhy o tom, proč utíkám. Dobře vím, že tento můj příběh si těžko někdo ověří. Rozhodně neřeknu, že hledám „pouze“ lepší život nebo že jsem pašoval drogy a místní vláda mi na to přišla, tak jsem raději vzal roha. A pokud budu hrát migračního úředníka tak mám v  podstatě dvě možnosti, uvěřím mu, i když si to nemohu ověřit a pustím ho dál nebo mu neuvěřím a pošlu jej zpět. Do této diskuse samozřejmě vstupují lektoři, kteří odpovídají na případné dotazy ohledně migrace a všechny odpovědi umně směřují k tomu, že uprchlíci rozhodně potřebují pomoc, jejich důvody k migraci jsou oprávněné a my máme morální povinnost jejich prosby vyslyšet.

psali jsme: Podle Amnesty International muselo nedobrovolně opustit své domovy 1,2 milionu Afghánců

Dost mi to připomíná dobu, kdy jsem byl malý kluk a do školy k nám chodili vybraní soudruzi, aby svým vyprávění o Sovětském svazu, budování komunismu a vedoucí roli komunistické strany nás připravili na „světlé zítřky“. Také byli ze třídy vykázáni ti, kteří se chovali nevhodně. Případné dotazy byly selektovány a drzý tazatel byl vykázán (rodiče následně pozváni do školy). Nebylo to nic jiného než vymývání mozků žákům a studentům, aby si nevytvářeli vlastní názor, ale pouze papouškovali to, co soudruzi chtějí. Také činnost lektorů AI mi nepřipadá jako rozvíjení schopností studentů, ale cílené vymývání mozků, aby mladá generace přijala názory lidí z  AI a dalších podobných organizací bez ohledu na objektivní pravdu.

P.S. Tento článek jsem napsal na základě vyprávění jednoho studenta pražské střední školy, který se tohoto workshopu osobně zúčastnil.

 

Nepřehlédněte na Security magazínu: Survival - jak se chovat, abyste přežili v pustině nebo džungli? A kam se schovat před teroristickým útokem? S námi víte více

 

Autor: Lumír Němec

Tagy článku

SECURITY magazín je ve své tištěné podobě první a jediný český odborný časopis o komerční bezpečnosti a vychází od roku 1994. SECURITY magazín se orientuje především na profesionály v přímém výkonu služby v soukromých bezpečnostních agenturách a ve firmách, které poskytují technické bezpečnostní služby. Je určen také manažerům, kteří uvedené služby prodávají a řídí a bezpečnostním specialistům, kteří bezpečnostní služby nakupují v soukromém i státním sektoru. Zkušenosti a informace v SECURITY magazínu jsou ale určeny i laické veřejnosti, potenciálním zákazníkům, kteří o bezpečnosti velmi často mluví a ne vždy jí rozumí nebo chápou její specifika. SECURITY magazín chce tradiční spoluprací s akademickým prostředím a experty v oboru dokázat, že komerční bezpečnost je multioborová disciplína, úzce propojená požadavky norem a předpisů a je v mnoha ohledech založena na moderních vyspělých technologiích, které mohou instalovat a provozovat pouze vzdělaní specialisté.

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace