WP: Saúdský princ označil Chášukdžího za nebezpečného radikála

WP: Saúdský princ označil Chášukdžího za nebezpečného radikála
Popisek: Džamál Chášukdží
02 / 11 / 2018, 07:30

Saúdský korunní princ Muhammad bin Salmán v telefonátu s americkými představiteli prezentoval zavražděného novináře Džamála Chášukdžího jako nebezpečného radikála. Napsal to ve čtvrtek list The Washington Post (WP) s odvoláním na zdroje z Bílého domu. Rijád zatím neodpověděl na otázku vznesenou USA, Tureckem a dalšími velmocemi, kdo nařídi vraždu tohoto kritika saúdskoarabské vlády.

Princ o novináři podle listu hovořil jako o členu radikální organizace Muslimské bratrstvo v telefonátu se zetěm prezidenta Donalda Trumpa Jaredem Kushnerem a hlavním bezpečnostním poradcem Johnem Boltonem. Zároveň se oba snažil přesvědčit, aby USA zachovaly partnerství se Saúdskou Arábií.

Telefonát se odehrál ještě před tím, než Saúdská Arábie přiznala vraždu Chášukdžího, který byl podle tureckého prokurátora uškrcen krátce po vstupu na konzulát v Istanbulu. Představitelé ropné velmoci poté jeho smrt veřejně odsoudili a slíbili potrestání viníků. Kauza otřásla princovou pozicí, která byla dosud vykreslována jako velmi pevná.

Chášukdžího rodina podle WP označení novináře za radikála rázně odmítla.

Turecko opakovaně vyzývá Rijád, aby objasnil, kde skončilo novinářovo tělo, a při vyšetřování spolupracoval. Saúdská Arábie odmítla požadavek Ankary vydat 18 lidí, kteří byli v zemi kvůli kauze zadrženi.

 

Zdroj: ČTK

 

 

Tagy článku