Mediální manipulace o situaci v Izraeli. Proč jsou útočníci nazýváni obětmi?

Mediální manipulace o situaci v Izraeli. Proč jsou útočníci nazýváni obětmi?
Autor fotografie: http://eretz.cz/|Popisek: Shromáždění na podporu Státu Izrael v Praze, 18. 10. 2015
19 / 10 / 2015, 08:15

Média často zaměňují vrahy a oběti a vytváří tak tendenční a nepravdivé zpravodajství.

18. října 2015 od 14.00 hodin proběhlo v Praze na Václavském náměstí shromáždění asi 400 účastníků na podporu Státu Izrael. Řečníci kritizovali jednostranné informování ze strany různých světových médií. Tato média často zaměňují vrahy a oběti a vytváří tak tendenční a nepravdivé zpravodajství. Hlubokým dojmem na všechny zúčastněné zapůsobil projev přeživšího šoa, profesora Alexandra Frieda, který připomněl tradičně dobré vztahy mezi Čechy a Židy. Na organizaci se podílelo široké spektrum organizací včetně Kongregace Bnej Jisrael, Židovské liberální unie, Mezinárodního křesťanského velvyslanectví Jeruzalém, Ligy proti antisemitismu a facebookové skupiny Podporujeme Izrael. 

Výzva médiím

Židovské obyvatelstvo Izraele se v posledních týdnech stává téměř denně terčem brutálních a vražedných útoků. Na civilní osoby i na příslušníky bezpečnostních složek útočí noži i střelnými zbraněmi ti, kterým se v médiích říká “Palestinci”. Útočí dospělí muži a ženy, ale i třináctileté děti. Obětmi jsou staří lidé, ale i malí školáci. Zabíjí a zraňuje se v Jeruzalémě, v Tel Avivu, v Hebronu. To, co se v Izraeli v těchto dnech děje, je možné oprávněně označit za etnický teror. Dění tentokrát navíc dostává díky děsivému zneužití sociálních médií zcela nový rozměr. Jeruzalémský starosta Nir Barkat mluví o zatím nikdy nezaznamenaném stupni štvaní a podněcování mladých Arabů, kteří jsou promyšleně posíláni do útoků, které téměř vždy skončí jejich smrtí.

O atmosféře teroru a vraždách se však veřejnost dozvídá jenom zřídkakdy, protože média až na některé výjimky mlčí. Mohlo by se možná říci, že události v Izraeli jsou ve stínu těch daleko závažnějších v sousední Sýrii, Iráku či na Ukrajině. V případě Izraele však navíc často dochází k mediální manipulaci, kdy titulky i obsah zpráv vzbuzují dojem, že trpícími obětmi jsou právě “Palestinci”. Čteme například, že důvodem pro pokusy o vraždu je to, že útočníci „nemají stejné šance co do vzdělání a životního uplatnění jako Židé.” Z titulků se dozvíme, že izraelská policie zastřelila Palestince a až z textu to, že šlo o pachatele vraždy, kterého policisté zastavili před dalším řáděním. Ve zprávách jsou ve snaze vysvětlit motivaci vrahů mnohdy oběti označovány za takzvané “osadníky” a “extrémisty”. Čtenář dostává jedna ku jedné tendenční zprávy agentur působících v Jeruzalémě jako propagandistické nástroje popisující naruby převrácené dění, jejichž nejčastějšími metodami je převracení příčiny a následku, goebbelsovské opakování lží a frází a zamlčování stěžejních faktů. To vše vždy s cílem poškodit Izrael.

Obsah zpráv mnohdy navíc naplňuje to, co nedávno řekl britský premiér James Cameron: „Když řeknete „násilí v Londýně není ospravedlnitelné, ale sebevražedné bomby v Izraeli jsou něco jiného“ – pak jste také součástí problému. Nevědomky, nebo ne, a v mnoha případech to není nevědomky, poskytujete pomoc těm, kteří chtějí spáchat násilí, nebo chtějí přimět k jeho spáchání někoho jiného.“

Snaha tlumočit nám nepravdy se však díky nezávisle sdíleným zprávám míjí účinkem. Již nejde bez rizika odhalení zamlčovat a překrucovat, informace se šíří i jinudy, než mainstreamovými kanály. Sociální sítě a internet umí rychle dopravit pravdu a fakta během okamžiku komukoliv, kdo se o ně zajímá.

Dnes jsme na Václavské náměstí přišli hlavně vyjádřit podporu Státu Izrael a vzkázat jeho obyvatelům, že víme, co se děje a že jsme s nimi. Přišli jsme ale také proto, že chceme vyzvat média, aby plnila svou úlohu a podávala nezkreslené informace bez křečovité snahy o pokryteckou „vyváženost“, informace pravdivé a úplné.

Praha, 18.10.2015

Tomáš Kubín, za pořadatele shromáždění na podporu Izraele

Zdroj: eretz.cz

Tagy článku

-->