Z Bezpečnostní rady státu prý unikly tajné informace o vyjednávání s únosci

Z Bezpečnostní rady státu prý unikly tajné informace o vyjednávání s únosci
Popisek: Ilustrační foto
09 / 02 / 2016, 07:45

Úřad vlády dal podle premiéra Bohuslava Sobotky (ČSSD) podněty příslušným institucím, aby prošetřily možné úniky utajovaných informací z Bezpečnostní rady státu a jejího předsednictva.

Praha 8. února (ČTK) - Ministerský předseda, který předpokládá, že věc bude prošetřena, to včera řekl na tiskové konferenci po jednání vlády. O únicích utajovaných informací se mluví zejména v souvislosti s vyjednáváním o propuštění Čechů unesených v Libanonu a Pákistánu.

"Pokud jde o otázku možných úniků z jednání předsednictva Bezpečnostní rady státu nebo Bezpečnostní rady státu, úřad vlády v této věci podal příslušné podněty institucím, které mohou v této věci jednat. To znamená, podněty byly podány a teď předpokládám, že celá věc bude ze strany kompetentních orgánů prošetřena," odpověděl Sobotka na dotaz, jak bude úniky utajovaných informací řešit.

Úniky informací dnes kritizoval například šéf ODS Petr Fiala, podle něhož ohrožují do budoucna tisíce českých občanů. Reagoval tak na informace týdeníku Respekt o výši výkupného, které Praha zaplatila za dvojici Češek unesených v Pákistánu.

Dvojice Češek - Hana Humpálová a Antonie Chrástecká - se do vlasti vrátila loni v březnu po dvou letech v zajetí. O tom, že za ně Česko zaplatilo výkupné, se dlouho spekulovalo, i když to politici popírali.

Na veřejnost se v posledních dnech dostaly i podrobnosti o vyjednávání, které se týkalo propuštění pěti mužů zadržovaných donedávna v Libanonu. Ministr obrany Martin Stropnický (ANO) v rozhovoru potvrdil, že podmínkou propuštění pětice Čechů bylo, aby Česká republika nevydala v Praze zadržovaného Libanonce Alího Fajáda do Spojených států.

Bezpečnostní rada státu je stálým pracovním orgánem vlády pro koordinaci problematiky bezpečnosti země. Jejími členy jsou vedle premiéra oba vicepremiérové, ministr vnitra, obrany, zahraničí, zdravotnictví, zemědělství, dopravy, průmyslu a životního prostředí. Dalšími stálými účastníky jsou vedoucí úřadu vlády, předseda Správy státních hmotných rezerv a guvernér České národní banky.

V předsednictvu rady jsou premiér, dvojice vicepremiérů a ministři vnitra, obrany a zahraničí.

Tagy článku

SECURITY magazín je ve své tištěné podobě první a jediný český odborný časopis o komerční bezpečnosti a vychází od roku 1994. SECURITY magazín se orientuje především na profesionály v přímém výkonu služby v soukromých bezpečnostních agenturách a ve firmách, které poskytují technické bezpečnostní služby. Je určen také manažerům, kteří uvedené služby prodávají a řídí a bezpečnostním specialistům, kteří bezpečnostní služby nakupují v soukromém i státním sektoru. Zkušenosti a informace v SECURITY magazínu jsou ale určeny i laické veřejnosti, potenciálním zákazníkům, kteří o bezpečnosti velmi často mluví a ne vždy jí rozumí nebo chápou její specifika. SECURITY magazín chce tradiční spoluprací s akademickým prostředím a experty v oboru dokázat, že komerční bezpečnost je multioborová disciplína, úzce propojená požadavky norem a předpisů a je v mnoha ohledech založena na moderních vyspělých technologiích, které mohou instalovat a provozovat pouze vzdělaní specialisté.