Z hlasování o ,,brexitu" byly vyloučeny dva miliony Britů

Z hlasování o ,,brexitu&quote; byly vyloučeny dva miliony Britů
Autor fotografie: redakční databáze|Popisek: Brexit
01 / 05 / 2016, 14:15

Až dva milionů Britů - expatů se nebudou moci zúčastnit referenda o setrvání Velké Británie v EU.

Britský vrchní soud rozhodl, že plánovaného referenda se nebude moci zúčastnit kolem 2 milionů britských občanů - expatů - žijících dlouhodobě mimo svou vlast. Ti tak pozbývají práva hlasovat buď pro setrvání Velké Británie ve svazku EU, či naopak pro vystoupení z evropského společenství. Referendum o možném ,,brexitu" je naplánováno na červen.

Podle zákona o britském referendu z roku 2015 ztrácejí britští občané, kteří žijí déle než 15 let mimo Velkou Británii právo hlasovat.  

Na soud se v této věci obrátil válečný veterán Harry Schindler, dlouhodobě žijící v Itálii, a advokátka Jacquelyn MycLennanová, která pobývá v Belgii. Oba si stěžovali, že klíčové referendum se týká i jich jakožto britských občanů, a tak zažádali soud o přezkoumání této legislativy. Soud však rozhodl v jejich neprospěch. Podle listu The Telegraph se bude toto precedentní rozhodnutí týkat až 2 milionů Britů trvale žijící mimo svou zemi. Vláda toto rozhodnutí soudu uvítala.

V současné době je podle různých statistik počet příznivců a odpůrců ,,brexitu" vzácně vyrovnaný. Podle průzkumu veřejného mínění společnosti Opinium Research se počet Britů odmítajících odchod Velké Británie z EU mírně zvyšuje. Podle ankety společnosti ICM, uskutečněné tento týden, by naopak pro odchod z EU hlasovalo 46% dotázaných, pro setrvání se vyslovilo 44% respondentů.

Konečné slovo bude mít referendum 23. června, kdy se definitivně rozhodne, která ze stran nakonec převážila.

 

 

 Zdroj: echo24.cz

Tagy článku

SECURITY magazín je ve své tištěné podobě první a jediný český odborný časopis o komerční bezpečnosti a vychází od roku 1994. SECURITY magazín se orientuje především na profesionály v přímém výkonu služby v soukromých bezpečnostních agenturách a ve firmách, které poskytují technické bezpečnostní služby. Je určen také manažerům, kteří uvedené služby prodávají a řídí a bezpečnostním specialistům, kteří bezpečnostní služby nakupují v soukromém i státním sektoru. Zkušenosti a informace v SECURITY magazínu jsou ale určeny i laické veřejnosti, potenciálním zákazníkům, kteří o bezpečnosti velmi často mluví a ne vždy jí rozumí nebo chápou její specifika. SECURITY magazín chce tradiční spoluprací s akademickým prostředím a experty v oboru dokázat, že komerční bezpečnost je multioborová disciplína, úzce propojená požadavky norem a předpisů a je v mnoha ohledech založena na moderních vyspělých technologiích, které mohou instalovat a provozovat pouze vzdělaní specialisté.

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace