Z Krymu je ostrov. A Rusové ho opevňuji, jakoby čekali úder

Z Krymu je ostrov. A Rusové ho opevňuji, jakoby čekali úder
Autor: YouTube|Popisek: Ruský voják na Krymu
06 / 03 / 2015, 19:45

Poloostrov Krym hrál v posledních staletích vždy klíčovou roli. Byl a dnes i nadále je klíčem k ovládnutí Černého moře, stejně jako bránou do Černého moře jsou Bospor a Dardanely. Zatímco druhý a třetí klíčový bod Rusko nikdy ve svých dějinách – a to i přes bezpočet válek a obrovské úsilí – nezískalo, ten první si vždy od dob Kateřiny veliké tak či onak podrželo.

Když přesně před rokem dostal Kreml pocit, že by ho mohla Kyjevská vláda z krymského Sevastopolu prostě vyhnat a pronajmout tamní špičkovou námořní základnu zemím NATO, nebral si servítky a vyřešil problém silou. Tedy zvolil takovou formu „obrany“ ruskojazyčné menšiny za hranicemi, k jaké nepřikročil ani v případě válkou zmítaného Donbasu.

Nejde ani tak o politický paradox, jako o strategický kalkul. Kalkul, který Putinovi klapl. Debata o Krymu pod tíhou konfliktu na Ukrajině prostě utichla sama o sobě. Velitel sil NATO v Evropě Philip M. Breedlove si ve svém novém projevu k této věci proto nebral servítky a narovinu prohlásil: „Mají tam na Krymu protivzdušnou obranu, která vykrývá polovinu Černého moře a protilodní střely, které dosáhnou téměř do všech koutů černomořského regionu. Tím se Krym stává odrazovým můstkem pro rozšíření jejich vlivu v celém regionu.“ Citujeme podle deníku Business Insider.

Breedlove přitom toto ruské zbrojení zasadil do kontextu potenciálního konfliktu mezi Ruskou federaci a zeměmi NATO, což jsou slova, která by si ještě před rokem málo kdo z úst tak vysoce postaveného velitele aliančních sil uměl představit. Kyiv Post přitom uvádí, že Rusové již na Krymu prý mají i balistické střely.

V tomto kontextu zajíkají i zprávy o masivních leteckých formacích a tankových uskupeních, které Kreml rovněž na tento poměrně malinký poloostrov převelel. Ruské vedení tím zcela jednoznačně signalizuje západnímu světu, že ze svých znovudobytých pozic necouvne. To musí tak či onak akceptovat i vláda v Kyjevě, která má i bez Krymu problému s jihovýchodem země a celkovým stavem hospodářství „až nad hlavu“.  Proto pohraniční služba Ukrajiny naladila klasické mezistátní kontroly na hranicích s Krymem a ukrajinská armáda „jen tak pro případ“ zaminovala dva klíčové mosty vedoucí na Krym (zdroj: vesti.ru). Z někdejšího poloostrova se tak dnes de facto stává ostrov, což nejlépe potvrzují plány ruských úřadů, které plánují stavbu velkolepého mostu mezi Krymem a zbylým ruským územím. Cena tohoto mostu přitom má přesáhnout cenu nedávné velkolepé a podle některých kritiků předražené zimní olympiády v Soči.

Takto ruská armáda přesně před rokem obsazovala Krym: 

Takto proruští demonstranti ve spolupráci s ruskými vojáky obsazovali základny ukrajinské armády:

Zde je záznam evakuace letuschopné ukrajinské techniky z Krymu:

A zde je již reportáž moskevské televize TVC o nové ruské výcvikové základně pro námořní letce na Krymu:

Tagy článku

SECURITY magazín je ve své tištěné podobě první a jediný český odborný časopis o komerční bezpečnosti a vychází od roku 1994. SECURITY magazín se orientuje především na profesionály v přímém výkonu služby v soukromých bezpečnostních agenturách a ve firmách, které poskytují technické bezpečnostní služby. Je určen také manažerům, kteří uvedené služby prodávají a řídí a bezpečnostním specialistům, kteří bezpečnostní služby nakupují v soukromém i státním sektoru. Zkušenosti a informace v SECURITY magazínu jsou ale určeny i laické veřejnosti, potenciálním zákazníkům, kteří o bezpečnosti velmi často mluví a ne vždy jí rozumí nebo chápou její specifika. SECURITY magazín chce tradiční spoluprací s akademickým prostředím a experty v oboru dokázat, že komerční bezpečnost je multioborová disciplína, úzce propojená požadavky norem a předpisů a je v mnoha ohledech založena na moderních vyspělých technologiích, které mohou instalovat a provozovat pouze vzdělaní specialisté.

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace