Z Libye byly před islámisty odvezeny zásoby chemických zbraní

Z Libye byly před islámisty odvezeny zásoby chemických zbraní
30 / 08 / 2016, 16:45

Dánská loď dnes do Německa dopravila poslední zásoby chemických zbraní, které zůstávaly v Libyi jako dědictví z dob vlády prezidenta Muammara Kaddáfího.

Tripolis/Berlín 30. srpna (ČTK) - Informovala o tom agentura AFP. Dánsko se rozhodlo pomoci s transportem zbraní proto, aby nepadly do rukou teroristů.

Celkem 23 nádrží s chemickými látkami odvezla dánská loď z přístavu Misuráta v západní části středomořského pobřeží Libye. Celá akce probíhala pod dohledem Organizace spojených národů.

"Nechtěli jsme tyto zbraně, obzvlášť ne v aktuální bezpečnostní situaci a vzhledem k přítomnosti skupiny Islámský stát v oblasti," uvedl vysoce postavený libyjský zástupce citovaný agenturou AFP.

Že se na libyjském území už nenachází žádné chemické zbraně, potvrdil dnes i vicepremiér mezinárodně uznané vlády národní jednoty, které předsedá premiér Fáiz Sarrádž.

Rada bezpečnosti OSN na konci července přijala rezoluci, která vyzývala k pomoci libyjské vládě s tím, aby se zbavila nechtěného dědictví po Kaddáfího režimu v podobě chemických zbraní.

V polovině srpna svou pomoc s přepravou zbraní nabídlo Dánsko. S likvidací se začne na počátku září v zařízení v německém Munsteru, asi 50 kilometrů jižně od Hamburku.

Podle německých médií půjde o neutralizaci až 500 tun chemikálií. Celý proces by mohl trvat devět měsíců. Stejná laboratoř v Munsteru v roce 2014 zničila už asi 400 tun chemických zbraní ze Sýrie.

Tagy článku