Z Londýna do New Yorku za 2 hodiny? Superpevný keramický plášť pro hyperzvukové letouny to umožní

Z Londýna do New Yorku za 2 hodiny? Superpevný keramický plášť pro hyperzvukové letouny to umožní
Autor: flickr.com (CC BY 2.0) |Popisek: koncept hyperzvukového letounu NASA
10 / 07 / 2017, 11:00

Odolný keramický plášť umožní podle vědců vytvořit hyperzvukový letoun, který může pokořit rychlostní hranici 6 000 kilometrů v hodině.

Vědci vytvořili nový druh keramického pláště, který ,,vydláždí" cestu k hyperzvukovým cestám ve vzduchu, vesmíru, ale také může sloužit pro obranné účely.

Tento plášť umožní podle vědců konstrukci letounu nové generace, které bude schopné letět až 6 200 kilometrů v hodině nebo rychleji. To by v praxi znamenalo, že z Londýna by se dostal do New Yorku za pouhé dvě hodiny.

Experti z univerzity z Manchesteru ve spolupráci s kolegy s Central South University v Číně navrhli a posléze vytvořili karbidovou vrstvu složenou z karbonu, který je daleko odolnější proti vysokým teplotám než jakýkoliv jiný existující materiál. Vrstva je dále složená ze zirkonia, titania a boru. Tento výsledný ,,zázračný" materiál je pak schopný odolat i extrémně vysokým teplotám až do 3 000 stupňů Celsia. Tyto teploty jsou vytvářeny letouny, které letí ve vzduchu velmi rychle. Materiál, který vyvinuly vědci z univerzity v Manchesteru, je však má spolehlivě ochránit před možnými škodami, které by extrémní teploty mohly způsobit.

Eliminací těchto rizik se zároveň tak otevře cesta k budoucím hyperzvukovým cestám i na běžné bázi. Na hyperzvukových strojích již pracuje letecký gigant Boeing, který slibuje, že během 10 let tyto letouny budou běžně převážet cestující. Na hyperzvukových letounech pracuje i jiná společnost, Boom Supersonic. V březnu oznámila, že je připravená postavit prototyp hyperzvukového stroje XB-1 jet, na který obdržela dotaci ve výši 33 milionů dolarů.

 

psali jsme:

Nástupce slavného špionážního letounu SR-71 bude ,,extrémně" rychlým strojem

 

Zdroj: dailymail.co.uk

Tagy článku

SECURITY magazín je ve své tištěné podobě první a jediný český odborný časopis o komerční bezpečnosti a vychází od roku 1994. SECURITY magazín se orientuje především na profesionály v přímém výkonu služby v soukromých bezpečnostních agenturách a ve firmách, které poskytují technické bezpečnostní služby. Je určen také manažerům, kteří uvedené služby prodávají a řídí a bezpečnostním specialistům, kteří bezpečnostní služby nakupují v soukromém i státním sektoru. Zkušenosti a informace v SECURITY magazínu jsou ale určeny i laické veřejnosti, potenciálním zákazníkům, kteří o bezpečnosti velmi často mluví a ne vždy jí rozumí nebo chápou její specifika. SECURITY magazín chce tradiční spoluprací s akademickým prostředím a experty v oboru dokázat, že komerční bezpečnost je multioborová disciplína, úzce propojená požadavky norem a předpisů a je v mnoha ohledech založena na moderních vyspělých technologiích, které mohou instalovat a provozovat pouze vzdělaní specialisté.

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace