Z napojení na islámské teroristy jsou podezřelé už i děti. Belgická policie jich zadržela nejméně deset

Z napojení na islámské teroristy jsou podezřelé už i děti. Belgická policie jich zadržela nejméně deset
Autor fotografie: Screenshot |Popisek: Ilustrační. Fotografie dětí, jejichž rodiče se "pochlubili" s jejich fotkami na sociálních sítích
18 / 12 / 2016, 22:45

Belgická justice prověřuje asi deset případů zapojení dětí do aktivit teroristické skupiny Islámský stát (IS). Oznámil to dnes úřad belgické prokuratury.

Europol varuje před "novou generací" džihádistů. IS připravuje k útokům děti

Brusel (ČTK) - "Máme asi deset případů, v nichž jsou zapojeny nezletilé osoby," sdělil mluvčí prokuratury Eric Van de Sypt. Žádné z těchto dětí ale podle něj útok nepřipravovalo. Mluvčí se k nezletilcům vyslovil v souvislosti s případem terorismu v Německu. V pátek tam byla zveřejněna zpráva, že dvanáctiletý Němec iráckého původu a zřejmě s vazbami na IS chtěl zaútočit na vánočním trhu v Ludwigshafenu.

Nezletilci, o nichž je řeč v Belgii, byli zapojeni "více nebo méně do aktivit spojených s Islámským státem," řekl Van der Sypt. Byli podle něj aktivní na mobilní síti Telegram a působili jako prostředníci. Pomáhali tak lidem, kteří chtěli odejít bojovat do Iráku a Sýrie, a projevovali také sympatie s radikály.

"Zasahujeme velmi záhy, zejména protože se to týká nezletilých," řekl mluvčí. Nezletilé osoby byly podle něj umístněny do "uzavřených institucí".

Video: Islámisté posílají na sebevražedné mise "děti chalífátu"

"Ani jeden z nich nepřipravoval útok a nebyl k němu nucen," dodal mluvčí. Podle něj jsou ve skupině prověřovaných jak chlapci, tak dívky. Detaily o jejich věku mluvčí neposkytl.

 

Bruselské letiště a metro byly v březnu terčem útoků, při nichž přišlo o život 32 lidí. Pachatelé patřili k téže francouzsko-belgické skupině, která loni zabila při atentátech v Paříži 130 lidí.

Video: Islámisté zveřejnili video, kde popravčími jsou i děti nebo staří muslimové

Islámisté se netají touhou rozšířit chalífát na Blízký východ a postupně dál do Evropy. Má jim k tomu pomoci populační boom, který zajistí dostatek nových oddaných bojovníků. Teroristická skupina propojila svoji pověstnou středověkou brutalitu s propracovým nátlakem na ženy, které nutí k těhotenství. Propaganda IS představuje nové mateřské školy, pediatrická zařízení, porodnice i výuku o odpovědnosti bojovníků a jejich nevěst mít co nejvíce dětí. Mnohé z "nevěst" jsou unesené křesťanské nebo jezídské ženy, ze kterých se staly sexuální otrokyně. Psali jsme o tom už 14. října 2015....

Tagy článku