Z New Yorku do Londýna za tři hodiny? Supersonický autonomní letoun od Spike Aerospace absolvoval v tajnosti první test

Z New Yorku do Londýna za tři hodiny? Supersonický autonomní letoun od Spike Aerospace absolvoval v tajnosti první test
Autor: Screenshot YouTube
26 / 10 / 2017, 09:00

Společnost Spike Aerospace udělala další krok ke zprovoznění supersonického letounu i pro komerční účely.

Firma Spike Aerospace potvrdila bez dalších podrobností, že její prototyp supersonického letounu S-512 za 60 milionů dolarů absolvoval první testy. Firma prohlásila, že testy byly ,,velkým úspěchem", nicméně nezveřejnila zatím ani video, ani fotografie z proběhnuvších testů. Podle viceprezidenta firmy Vika Kachorii byly testy zasazeny do reálných situací. Testy mají zároveň přispět k dalšímu rozvíjení supersonického prrogramu Spike Aerospace.

psali jsme: Rusko vyvíja nový bombardér, pre jadrové útoky až z vesmíru

,,Tichý" supersonický letoun S-512 je určen pro 18 pasažérů a Spike Aerospace plánuje eho ,,ostrý" start do roku 2021, a nasazení do komerční letecké přepravy pak do roku 2023. 

psali jsme: Nástupce slavného špionážního letounu SR-71 bude ,,extrémně" rychlým strojem

 

Stroj, jehož původní design byl vytvořen v roce 2013, má být především ,,velmi rychlý a schopen dosáhnout rychlosti přes 1 300 mil za hodinu. Zároveň jeho tvůrci kladou velký důraz na pohodlí pasažérů. Místo standardních oken bude mít letoun například ,,videozdi", které mohou zvenku letadla vytvořit panoramatické obrazy. Cestujícící tak již nebudou ,,rušeni" ostrým sluncem ani stíny.

Dosah S-512 by podle plánů měl být 6 200 mil (necelých 10 000 kilometrů) a cestovní rychlost by měla odpovídat Machu 1,6. Hlavní předností supersonického letounu pak bude ušetření až 50% celkového času pasažéra. Spike Aerospace slibuje, že ,,tichý" stroj S-512 bude v tomto směru prvním supersonickým letounem, který dokáže ušetřit tolik času.

 

Zdroj: dailymail.co.uk

Tagy článku

SECURITY magazín je ve své tištěné podobě první a jediný český odborný časopis o komerční bezpečnosti a vychází od roku 1994. SECURITY magazín se orientuje především na profesionály v přímém výkonu služby v soukromých bezpečnostních agenturách a ve firmách, které poskytují technické bezpečnostní služby. Je určen také manažerům, kteří uvedené služby prodávají a řídí a bezpečnostním specialistům, kteří bezpečnostní služby nakupují v soukromém i státním sektoru. Zkušenosti a informace v SECURITY magazínu jsou ale určeny i laické veřejnosti, potenciálním zákazníkům, kteří o bezpečnosti velmi často mluví a ne vždy jí rozumí nebo chápou její specifika. SECURITY magazín chce tradiční spoluprací s akademickým prostředím a experty v oboru dokázat, že komerční bezpečnost je multioborová disciplína, úzce propojená požadavky norem a předpisů a je v mnoha ohledech založena na moderních vyspělých technologiích, které mohou instalovat a provozovat pouze vzdělaní specialisté.

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace