Z poslední řeči Šlechtové jde mráz po zádech: Pavučiny klientelismu jsou všude

Z poslední řeči Šlechtové jde mráz po zádech: Pavučiny klientelismu jsou všude
26 / 06 / 2018, 16:15

Jak víme, ministryně obrany Karla Šlechtová už v další vládě Andreje Babiše nebude. Jak ze svého pohledu hodnotí své několikaměsíční působení v rezortu?

Vposledním vystoupení mimo jiné prohlásila, i když měla zkušenosti s veřejnými zakázkami, ale co zažila na obraně, bylo něco tristního. ,, To, co jsem zažila zde, bylo tristní,” řekla bez okolků. Vojáci si podle ní museli kupovat sami ponožky. Zmínila dvě zakázky, které jí jdou ,,na triko" - radary MADR a tendr na 12 víceúčelových vrtulníků.

psali jsme: Šlechtová nechala kvůli nákupu vrtulníků „vyklidit“ výbor od novinářů. Hodinu vysvětlovala

Šlechtová řekla, že o tom, kdo vyhrál zakázku na radary, bylo rozhodnuto 1. 12. 2016. Podle svých slov rozumí tomu, proč ji nechtěl její předchůdce Martin Stropnický podepsat. O zakázce mělo pochyby mimo jiné Vojenské zpravodajství a vyšetřuje ji v současné době Vojenská policie. Končící na druhé straně ministryně k zakázce dále uvedla, že ji původně byla připravena dokončit, kdyby nebylo těchto okolností. Uznala, že je nutné nahradit zastaralé radary, protože ty jsou již 15 let po životnosti.

Co se týče vrtulníků, ministryně prohlásila, že se vlastně jednalo o marketingový průzkum, jehož výsledky Šlechtová dostala 22. ledna 2018. ,,Tady vidíte důkaz toho, že se jednalo o marketingový průzkum," prohlásila Šlechtová a novinářům ukázala materiál, který v lednu tohoto roku dostala do rukou. Podle ní je v průzkumu napsáno, že armáda nestojí ani o jeden vrtulník, ani o americký, ani o italský. Musí se tedy formou veřejné zakázky zadat jejich skutečné pořízení. Šlechtová doufá, že armáda své ,,kýžené" vrtulníky opravdu získá.

psali jsme: Ani Rambohafík nepomohl. Šlechtová na obraně byl jeden velký omyl

Dále si postěžovala, že se vedla a dále vede válka mezi tajnými službami. Na druhé straně zmínila, že spousta nových smluv byla podepsána (výstroj, helmy, noktovizory) a v tom byl učiněn významný posun i co se týče personální stability armády a rezortu.

Podle Šlechtové transparentnost a klientelistické sítě sahají velmi vysoko a je v nich v rámci ministerstva obrany zapojeno mnoho zaměstnanců i politiků. Proto také začala mediální masáž, v níž byla končící ministryně podle propírána. 

Šlechtová nakonec nebude sedět v nové vládě, což jí oznámil Andrej Babiš prý bez uvedení důvodu. Nicméně končící ministryně chce i nadále monitorovat z pozice poslankyně kroky ministerstva obrany v boji proti nekalým praktikám a a korupci. 

Tagy článku

SECURITY magazín je ve své tištěné podobě první a jediný český odborný časopis o komerční bezpečnosti a vychází od roku 1994. SECURITY magazín se orientuje především na profesionály v přímém výkonu služby v soukromých bezpečnostních agenturách a ve firmách, které poskytují technické bezpečnostní služby. Je určen také manažerům, kteří uvedené služby prodávají a řídí a bezpečnostním specialistům, kteří bezpečnostní služby nakupují v soukromém i státním sektoru. Zkušenosti a informace v SECURITY magazínu jsou ale určeny i laické veřejnosti, potenciálním zákazníkům, kteří o bezpečnosti velmi často mluví a ne vždy jí rozumí nebo chápou její specifika. SECURITY magazín chce tradiční spoluprací s akademickým prostředím a experty v oboru dokázat, že komerční bezpečnost je multioborová disciplína, úzce propojená požadavky norem a předpisů a je v mnoha ohledech založena na moderních vyspělých technologiích, které mohou instalovat a provozovat pouze vzdělaní specialisté.