Z Ruska začíná jít strach. Stává se zbrojní supervelmocí

Z Ruska začíná jít strach. Stává se zbrojní supervelmocí
19 / 12 / 2015, 12:00

Moderní technologie, minimální byrokracie, dostupná cena. To je ruský obchod se zbraněmi.

„Ruské námořnictvo je moderní, globálně schopná síla“

Americká námořní rozvědka poprvé od roku 1991 vydala analytickou zprávu o ruském námořnictvu. Shrnuje v ní vývoj za uplynulé čtvrtstoletí, všímá si rozmístění ruských základen, počtu plavidel, ale také například dosahu lodních střel Kalibr, které nedávno ruské námořnictvo použilo při úderech na cíle v Sýrii. Informaci zveřejnil server natoaktual.cz.

„Ruské námořnictvo je moderní, globálně schopná síla,“ konstatují američtí zpravodajci hned v úvodu veřejné verze zprávy. Zpravodajská služba amerického námořnictva ONI (Office of Naval Intelligence) sepsala podobný podrobný materiál o ruském válečném loďstvu naposledy v roce 1991. 

„Nové, technologicky vyspělé ruské námořnictvo, vyzbrojeno rodinou střel Kalibr, bude schopné účinněji bránit námořní přístupy k území Ruské federace a bude mít významný vliv na přilehlé vody,“ uvádí se ve zprávě.

Zároveň bude podle analytiků platit za flexibilní platformu pro demonstraci ruských ofenzivních schopností, ohrožování sousedních zemí s cílem promítat svou regionální moc a jak avizoval prezident Putin také pomáhat vrátit Rusko do velmocenského postavení.

Dokument také popisuje třídy plavidel, které jsou ve službě, i těch, které mají do služby teprve přijít. Podle zprávy má Rusko ve službě 56 ponorek, 31 velkých bojových plavidel a 99 menších včetně hlídkových člunů.

Samostatnou kapitolou je pak popis a specifikace výzbroje ruských lodí, přičemž zvláštní pozornost je věnována moderním křídlatým řízeným střelám Kalibr, které nedávno Rusko použilo i při úderech na území Sýrie. Právě celou „rodinu“ střel Klub/Kalibr s dosahem až 2 000 kilometrů označují američtí zpravodajci za hlavní ofenzivní zbraňový systém, kterým v horizontu následujících let Rusko vyzbrojí prakticky všechna svá plavidla. Od jaderných ponorek, přes korvety a fregaty až po menší platformy.

Ze zprávy vyplývá, že v současnosti vzhledem k dislokaci ruských flotil, je ruské námořnictvo hypoteticky schopné útočit těmito střelami s plochou dráhou letu ze svých plavidel na pozemní cíle prakticky po celé Evropě, aniž by muselo vyplout z přístavů. Jedinými územími, které jsou „mimo dosah“, jsou Španělsko, Portugalsko, Sicílie a Island. 

Dosah ruských střel Kalibr v Evropě/NATOAKTUAL

Američtí zpravodajci v analýze konstatují, že do výzbroje ruského námořnictva mohou v budoucnu přibýt také energetické zbraně v podobě laserů, radiofrekvenčních zbraní nebo elektrodynamických respektive elektromagnetických kanonů. Ale to je ještě otázka z budoucnosti.

Ruský zbrojní průmysl jede na plné obrátky. Nabízí cenově dostupné a moderní technologie

Rusové díky svým vojenským aktivitám v Sýrii a na východní Ukrajině ukázaly, jak se změnily ruské zbraně a obě války se staly obrovskou reklamou pro ruský zbrojní průmysl. Ve své výroční zprávě to uvádí Stockholmský mezinárodní ústav pro výzkum míru, kterou zveřejnil toto úterý. Prodej ruských zbraní v roce 2014 výrazně vzrostl, zatímco Západu klesají příjmy z prodeje zbraní. Informaci zveřejnil server ibtimes.com

//www.ibtimes.com/IBT

Ruský obranný průmysl, i přes přetrvávající ekonomické problémy, totiž nabízí rozvíjejícím se ekonomikám především v Číně a Indii konkurenceschopné a technologicky vyspělé zbraně za přijatelné ceny. A navíc nabízí svoje zbraně i menším zemím, které nemohou z ekonomických nebo politických důvodů obchodovat se západními zbrojovkami. Současně všechny transakce provádí Rusko s minimální administrací a byrokracií. 

"Ruský zbrojní průmysl vždy exportoval svoje zbraně, ale současný strmý nárůst prodejů zbraní souvisí s obrovskými investicemi, které Rusko provádí už deset let. Rusku se povedlo vyvinout moderní technologie, a jeho zbraně jsou pro potencionální kupce velmi atraktivní,"  tvrdí Pieter Wezeman.

Výsledky masivních investic do zbrojního průmyslu je vidět právě v této době. Příjmy 11 hlavních ruských zbrojních firem vzrostly meziročně o 48,4 procent a v roce 2014 tvořily 10,6 procenta globálního prodeje zbraní.  Například výrobce protiletadlových raketových systémů Almaz-Antey byl v roce 2014 největším ruským výrobcem, který vykázal tržby přes 8,8 miliardy dolarů. Přitom rok předtím to bylo "pouhých" 800 milionů dolarů (!).  V současnosti je tato firma jedenáctým největším výrobcem obranných systémů na světě.  

Popularita ruských zbraní v posledních letech je důsledkem toho, že si Moskva v roce 2000 uvědomila, že její vojenský sektor je v rozkladu a funguje na principech ještě ze sovětské éry. Rusko se "probudilo" díky vojenskému zásahu v Gruzii a přestože tehdy tuto válku vyhrálo, armádní velitelé si uvědomili, že používají staré a poruchové zbraně. A tehdy se ruské vládní špičky rozhodly investovat do modernizace armády.  

V roce 2011 se Rusko zavázalo  investovat do roku 2020 do zbrojního průmyslu astronomickou částku 350 miliard dolarů. Přestože byl tento odhad založen především na tehdejších vysokých cenách ropy (více než 100 dolarů za barel), Moskva udržela financování i při poklesu ceny ropy pod 40 dolarů za barel v roce 2015 a dokonce i přes uložení západních sankcí za ruské "aktivity" na Ukrajině.

Rusko se stalo třetím největším vývozcem zbraní na světě, a zajišťuje něco málo přes 10 procent celosvětového obchodu, ale pořád se pohybuje ve stínu USA, které tvoří  více než polovinu celosvětových prodejů. Druhým největším obchodníkem se zbraněmi je Velká Británie s 10,4 procenty z celkového objemu prodeje.

 

Tagy článku

SECURITY magazín je ve své tištěné podobě první a jediný český odborný časopis o komerční bezpečnosti a vychází od roku 1994. SECURITY magazín se orientuje především na profesionály v přímém výkonu služby v soukromých bezpečnostních agenturách a ve firmách, které poskytují technické bezpečnostní služby. Je určen také manažerům, kteří uvedené služby prodávají a řídí a bezpečnostním specialistům, kteří bezpečnostní služby nakupují v soukromém i státním sektoru. Zkušenosti a informace v SECURITY magazínu jsou ale určeny i laické veřejnosti, potenciálním zákazníkům, kteří o bezpečnosti velmi často mluví a ne vždy jí rozumí nebo chápou její specifika. SECURITY magazín chce tradiční spoluprací s akademickým prostředím a experty v oboru dokázat, že komerční bezpečnost je multioborová disciplína, úzce propojená požadavky norem a předpisů a je v mnoha ohledech založena na moderních vyspělých technologiích, které mohou instalovat a provozovat pouze vzdělaní specialisté.

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace