Z ulic českých měst zmizeli vojáci. První stupeň ohrožení teroristickým útokem platí dál

Z ulic českých měst zmizeli vojáci. První stupeň ohrožení teroristickým útokem platí dál
Autor fotografie: Redakce/ Filip Klasna
24 / 05 / 2016, 07:30

Ministr vnitra Chovanec včera České televizi řekl, že pokud se během následujících tří týdnů ve světě nic zásadního nestane, existuje "reálná šance" dostat se v Česku na bezpečnostní stupeň nula. Bude ale záležet na doporučení odborníků.

Praha (ČTK) - Z ulic včera zmitely smíšené hlídky vojáků s policisty. Vláda zatím neukončila první stupeň ohrožení terorismem, jehož zavedení schválila před dvěma měsíci po útocích v Bruselu, bude však řešen výhradně silami policie. Novinářům to po včerejším jednání kabinetu řekl ministr obrany Martin Stropnický (ANO). Podle ministra vnitra Milana Chovance (ČSSD) je reálné, že ke snížení ohrožení terorismem na nejnižší stupeň dojde v Česku za tři týdny.

U policie ještě přetrvá nadstandardní nasazení, protože první stupeň nebyl zrušen, uvedl Stropnický. "Byla vyňata participace armády, ale dále na nádražích, letištích a místech vysoké koncentrace lidí bude hlídkování policie intenzivnější než za zcela normální situace," řekl ministr. Přetrvá například i vyčlenění pyrotechnické jednotky pro Prahu, dodal.

První stupeň ohrožení před terorismem platí od 22. března, kdy schválila vláda v reakci na teroristické útoky na bruselském letišti a v tamním metru také nasazení 550 vojáků na dobu dvou měsíců. O měsíc později souhlasila Bezpečnostní rada státu se snížením počtu vojáků o sto.

Bezpečnostní opatření se vztahují i na jaderné elektrárny, některá velvyslanectví nebo pražské metro. Přítomnost vojáků v ulicích kritizovala opoziční ODS. Opatření označovala za nepřiměřená.

Stropnický nevyloučil eventuální návrat vojáků do hlídek. Stalo by se tak v případě, že by ministr vnitra usoudil, že síly policie z nějakého důvodu nejsou dostatečné. Obecně nasazení armády považuje v podobných situacích za běžné. "Byli bychom jediní v Evropě, kteří by v případě zvýšeného rizika nešli touto cestou," řekl.

Chovanec nedávno avizoval, že vojenské hlídky by mohly být zrušeny do konce května. Návrh spojoval s ukončením evropské konference Interpolu, která se v Praze konala od minulé středy do pátku. Jeho ministerstvo proto dnes předložilo vyhodnocení aktuální bezpečnostní situace s návrhy na další možná opatření.

Tagy článku